ATAK Helikopterinden Bir İlk Daha

Paylaş
 

TUSAŞ/TAI tarafından geliştirilen saldırı helikopterimiz ATAK Afrin’e düzenlenen “Zeytin Dalı” harekatı kapsamında bir ilke daha imza attı. Daha önce sınır ötesine yapılan operasyonlarda Türkiye hakim olmadığı veya istihbaratının az olduğu yerlerde operasyonlara helikopterleri dahil etmiyordu.

Ancak geçtiğimiz gece çekilen ve sosyal medyada paylaşılan videolarda, Afrin’e gerçekleştirilen operasyonlarda atış yapan helikopterin ve sessizliği ile savunma uzmanları bölgede T129 ATAK helikopterinin uçtuğuna işaret etti.

İLK YURTDIŞI OPERASYONA KATILDI

Bu durumda  Afrin operasyonunda T129 bir ilke imza atarak yurtdışındaki ilk operasyonunu da gerçekleştirmiş oldu. Omuzdan atılan MANPAD füzelerine karşı, T129 ATAK helikopterinde HEHSIS olarak adlandırılan Helikopter Elektronik Harp Sistemi bulunuyor. Aselsan tarafından geliştirilen sistem, Radar İkaz Alıcısı Sistemi (RWR), Füze İkaz Sistemi (MWS), Lazer İkaz Alıcısı Sistemi (LWR), Radyo Frekans Karıştırıcı Sistemi (RFJ) ve Karşı tedbir Atma Sistemi (CMDS) yetenekleri ile görev sırasında pilota kolay durum muhakemesi ve tehdide özel karşı tedbir uygulama kabiliyetlerini sağlamakta. Atak helikopterinin operasyonda aynı zamanda hedeflere CİRİT füzelerini de kullandığı gelen bilgiler arasında.

 

 

Bu yazı 1162 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV