ATAK2 Helikopterinin İlk Görüntüleri Paylaşıldı

Paylaş
 

Erhan Aydoğdu – TUSAŞ/ TAI (Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ) tarafından  yürütülen Atak Taarruz helikopteri projesinin devamı niteliğindeki ATAK 2 Taarruz Helikopteri ve 10 Ton Sınıfı Genel Maksat Helikopteri projelerine ilişkin ilk görüntüler paylaşıldı.

ATAK2 HELİKOPTERi YERLİ İMKANLARLA TASARLANACAK

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ tarafından paylaşılan konsept tasarımlardaki projelere ilişkin bazı bilgilere yer verildi. Buna göre, ATAK 2 Taarruz Helikopterinin , T129 ATAK Helikopteri’nde kazanılan teknolojik bilgi birikimi ve operasyonel tecrübeyle tamamen milli olarak, yerli imkan ve kabiliyetlerle tasarlanması hedefleniyor.

ATAK2 Helikopterinin paylaşılan konsept çizim ilk görseli. Konsept çizime göre ATAK 2 helikopterindede, MILDAR’in gövde altına alınıp mekanik ve elektronik açıdan daha basit ve daha verimli olması planlanmakta.

DAHA YÜKSEK PERFORMANSA SAHİP OLACAK

T625 Genel Maksat Helikopteri Projesi kapsamında geliştirilen ve geliştirilecek  alt sistemlerin kullanılacağı ATAK 2 Taarruz helikopteri, artırılacak faydalı yük, modern aviyonik sistemler ve düşürülmüş lojistik maliyetiyle yüksek performansa sahip olması planlanıyor.

Yine aynı projeler  kapsamında genel maksat helikopterinin de tasarımı yapılacak.

GENEL MAKSAT HELKOPTERİ 10 TON SINIFINDA OLACAK

10 Ton Sınıfı Genel Maksat Helikopteri Projesi ile arama-kurtarma ve deniz üstü operasyonlara uygun, askeri konfigürasyona sahip 10 ton sınıfında bir genel maksat helikopterinin geliştirilmesi hedefleniyor.

GENİŞ KABİNLİ OLACAK

Helikopter, ayakta durmaya elverişli geniş kabinli, arkadan rampa kapağı olan ve katlanabilir iniş takımları bulunacak şekilde operasyonel gereksinimler göz önünde bulundurularak tasarlanacak.

AZAMİ HIZ 170 KNOT

10 Ton Sınıfı Genel Maksat Heli̇kopteri̇, 20’den fazla personel kapasitesine, 170 knot azami hıza ve bin kilometre menzile sahip olacak şekilde donatılacak.

Helikopter, gelişmiş teknolojik görev ve uçuş sistemlerini barındıracak.

Genel Maksat Helikopterinin konsept çizimleri.

 

Bu yazı 2730 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV