ATAK’tan Sonra Jandarma Hürkuş Alıyor

Paylaş
 

Jandarma Genel Komutanlığı T129 ATAK Helikopterinden sonra yakın hava ateş desteği ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından yürütülen Hürkuş-C projesi kapsamında önemli bir aşama geride bırakıldı.

Hürkuş-C Ön Hazırlık Projesi kapsamında Jandarma Genel Komutanlığı’na görev uçuş hizmeti sağlanması için bir adet Hürkuş-A uçağının görev uçuşuna yönelik modernizasyonu ve Hürkuş-C Projesi imzalanana kadar uygulama ve teslimat takviminin kısaltılması amacıyla ön tasarım çalışmalarına devam ediliyor.

Bu doğrultuda, Hürkuş-A uçağı üzerine faydalı yük entegre edilmesine yönelik gerekli tasarım, üretim ve uçak üzeri modifikasyon faaliyetleri tamamlandı. Bu kapsamda aerodinamik lançer iyileştirmesi, Havelsan-EHSİM elektronik harp süiti, Aselsan, 4700 kripto telsiz, atış kontrol sistemi, kokpit atış sistemleri, taktik görüntü ekranı, koordinat ve silah girdilerinin yapılabildiği SMS ekranı, atış kontrol sistemini destekleyecek şekilde harita ekranı, keşif ve gözetleme sistemlerinin HOTAS yapısında kontrolünü mission grip entegrasyonu yapıldı.

27 Aralık 2018 tarihinde gerçekleştirilen uçuş testiyle uçağa entegre edilen ilk milli tasarım radar ve ısı güdümlü füzelere karşı kendinin koruma elektronik harp sisteminden Chaff/Flare güvenli ayrılma testleri başarıyla tamamlandı.

Kara Kuvvetleri Komutanlığının ve Jandarma Genel Komutanlığının ihtiyaç duyduğu hafif silahlı keşif ve saldırı uçağının üretilmesi amacıyla başlatılan proje kapsamında ilk etapta 18 uçağın üretimi planlanıyor. Ayrıca ilave 18 adetlik opsiyonda bulunuyor.

HÜRKUŞ-C uçağı pilot eğitim ihtiyacının yanı sıra, hafif taarruz ve silahlı keşif görevlerinin düşük maliyet ve yüksek hassasiyet ile gerçekleştirilmesi amaçlanıyor. 35 bin feet irtifa tavanıyla 6 saate kadar havada kalabilecek uçak, CİRİT Lazer Güdümlü Füze, LUMTAS/UMTAS Güdümlü füze gibi milli mühimmatların yanı sıra genel maksat bombaları ile 12,7 mm ve 20 mm top sistemleri ile donatılabilecek.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Bu yazı 1112 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV