Bakan Akar’dan Patriot Açıklaması

Paylaş
 

Milli Savunma Bakanı Hulusi AKAR, amerikanın Türkiye’ye Patriot Hava Savunma Füze Sistemi (HSFS) desteği sağlaması konusunda açıklamalarda bulundu.

amerikanın Patriot desteğinin olabileceğini belirten AKAR, “Daha önce de hava savunma bataryalarını bize gönderdiler. Ülkemize karşı hem hava ve hem de füze tehdidi potansiyeli hem de bazı yaşanmış olaylar var. Bu manada Patriot desteği olabilir. nato Genel Sekreteri’nin konuyla ilgili açıklamaları var. Onların da teşvikleri, planları önümüzdeki günlerde ortaya çıkabilir. 2011’de bu hadiseler ortaya çıkınca hollanda, almanya ve italya Patriot bataryalarını getirdi. Şu anda ispanya, bir adet Patriot bataryası ile desteğini devam ettiriyor.” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti, uzun yıllardır Suriye kaynaklı hava saldırısı tehdidiyle karşı karşıya. Ekim 2012’de Suriye tarafından yapılan atışlar sonucu Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinde 5 kişi hayatını kaybetmiş; Türkiye natodan füze savunma sistemi talep etmişti. Bu talebin ardından; amerika, almanya, hollanda, italya ve ispanya, Türkiye’deki çeşitli bölgelere hava savunma sistemlerini yerleştirmişti. Halihazırda, ispanya’ya ait Patriot Hava Savunma Füze Sistemi Bataryası İncirlik’te konuşlu bulunuyor.

savunmasanayist.com

Bu gün ise medyada bazı kaynaklarda yayınlanan iddialara göre ise Hindistan Çin menşeili hava savunma sistemi olan LY-80’leri gönderecek.

Pakistan Türkiye’ye LY-80 Hava Savunma Sistemi Gönderiyor

Bu yazı 900 kere okundu.
Etiketler:
askeri haberler incirlik
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV