Başaran Holding Uçak Kazasının Ön Raporu Açıklandı

Paylaş
 

Mart ayında İran’da düşen Başaran Holding’e ait TC-TRB tescilli Canadair CL-600-2B16 Challenger 604 tipi uçağın kazasına ait ön rapor açıklandı. 50 sayfalık ve 10 konuya vurgu yapılan rapordan pilotaj hatası çıktı.

Uçağın 2 pilotununda uçuşa elverişliik lisansının yeterli ve acil durumlarda eğitimlerinin yeterli olduğu vurgulanırken, uçakta kalkış öncesinde arıza bulunmadığı raporda yer aldı.

Uçak Şarika’dan (Sharjah) kalkış yaptıktan sonra 55 dakikalık uçuş sonrası düz uçuşa geçti ve saat 14.34:37’de (UTC) air speed (Uçuş Hız Göstergesi) arızası tespit edildi. Bunun üzerine uçuş ekibinin gaz kollarını Iddle pozisyonuna aldığı, uçağın burnunu ise aşağı doğru yönlendirdiği vurgulandı.

1 Numaralı uçuş hız göstergesinin arıza vermesinden sonra uçak stall’a girdi ve ikaz vererek stick shaker devreye girerek uçuş ekibini uyardı. Ancak uçuş ekibi yeterli irtifa olmasına rağmen uçağı stall’dan çıkaramadı ve acil durum prosüdürlerini yerine getiremedi.

Raporda ayrıca CRM eksikliğine de dikkat çekildi ve uçuş ekibinin durumsal farkındalığının olmadığına vurgu yapılarak uçaktaki bütün indikasyonların çalışmasına rağmen ekibin arızayı fark etmediği kaydedildi. Uçağa ait fotoğrafların da yer aldığı raporda uçağın havada parçalanarak değil bir bütün halinde dağa çarptığı belirtildi.

Kaza sonrası fotoğraflarında ise uçağın hız gösterge tüplerinin içinde yabancı cisim olduğuna dair bulgu bulunamadı. Öte yandan uçakta bulunan pilotlara ait kağıt parçalarının yanmamış olması ise kaptan pilotun yanarak eridiği iddialarını çürüttü.

İran sivil havacılığı tarafından Fransa’da çözdürülen kayıtlar Türk Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne ve Başaran Holding’e birer nüsha olarak gönderildi.

Kaynak: Airporthaber

Bu yazı 1162 kere okundu.
Etiketler:
haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV