Bayraktar Yeni Teknolojileri İle Afrin’de

Paylaş
 

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Suriye’nin kuzeybatısında bulunan Afrin bölgesinde başlatılan “Zeytin Dalı Harekâtı”nda Silahlı/Silahsız Bayraktar İnsansız Hava Araçları önemli rol oynuyor.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin yurtiçi ve yurtdışında teröristle mücadelesindeki en önemli unsurlarından biri olan Bayraktar İHA’lar Zeytin Dalı Harekatı’na da büyük katkı sağlıyor.

Baykar Makina Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar Twitter adresinde paylaştığı mesajda , “İlk kez Zeytin Dalı Harekatı’nda kullanılan yeni geliştirdiğimiz teknolojiler ile Milli İHA’larımız Afrin’de görev başında. Teknik ekibimizle birlikte TSK’mize destek olmak maksadıyla sahadayız” paylaşımını yaptı. Ayrıca Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili Baykar Makina’nın da  sosyal medya hesaplarından mesaj paylaştığı görüldü.  Mesajda, “Kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimize Zeytin Dalı Harekatında başarılar diliyoruz. Allah yiğit Mehmetçiklerimizin yar ve yardımcısı olsun. Operasyona katılan Milli İHA’larımız için tüm imkanlarımızla 7/24 teknik desteğimiz devam etmektedir” ifadelerine yer verildi.

Envantere girdiklerinden beri 35 bin saatin üzerinde uçuş gerçekleştiren Bayraktar TB2 S/İHA’lar keşif uçuşu görevlerini yerine getirmesinin yanında Roketsan ürünü 22,5 kilogram ağırlığındaki yarı aktif lazer arayıcı başlıklı MAM-L mühimmatı ile 8 km menzildeki hedefleri de vurabiliyor. Öte yandan Bayraktar, hedef işaretlemesi gerçekleştirerek F-16 veya F-4E 2020 uçaklarının hassas atış yapmasını sağlıyor ve hedeflerin yok edilmesinde önemli rol oynuyor. Ayrıca yaklaşık 22 kg’lık, düşük bir ağırlığa sahip olan ve boyu da 1 m’nin altında olan MAM-L, İHA’ların yanı sıra hafif taarruz uçakları için de maliyet-etkin bir çözüm oluşturuyor. MAM-L; hafif yapılara, zırhsız kara araçlarına, radar antenlerine, silah mevzileri gibi yumuşak hedeflere ve 50 m çaptan büyük bir alanda dağılmış personele karşı, yüksek infilaklı parçacık tesirli harp başlığı ile etkili oluyor. Mühimmat, atış irtifasına bağlı olarak 8 km’ye kadar menzillerde etkili olarak kullanılabiliyor.

Öte yandan Roketsan’ın Silahlı İHA’lar için geliştirdiği Mini Akıllı Mühimmat MAM-C’de Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde yer alan Lazer Güdümlü Füze Cirit üzerinden üzerinden tasarlanmış itkisiz ve modifiye edilmiş versiyonudur. 8,5 kg ağırlığa ve 1 m’nin altındaki boyu ile mühimmat atış irtifasına bağlı olarak 8 km’ye kadar menzillerde etkilidir.

defenceandtechnology

Bu yazı 1564 kere okundu.
Etiketler:
bayraktar haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV