Bayraktar’ın Yeni Mini İHA’sı TSK’nın Hizmetinde

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları

Kale-Baykar ortaklığı tarafından üretilen, geliştirilen ve 2007 yılından bu yana aktif ve operayonel olarak kullanılmakta olan Bayraktar Mini İHA’ların V3 serisi de Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine katıldı.

Geliştirilmiş özellikler ve yenilikleriyle 2017 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine giren Bayraktar Mini İHA’ların V3 serisi üzerinde birçok yeni özellik bulunuyor. Özellikler arasında Kamera Aktif stabilizasyon (Jiroskop destekli elektronik donanım ve yazılım sistemi), Yeni nesil otopilot sistemi (entegra ataletsel navigasyon), Yeni Tip Yer Kontrol İstasyonu Sistemi (3D Harita Desteği, Kamera yer takip modu, coğrafi koordinat takip, ataletsel stabilizasyon, yeni nesil arayüz), Yeni tip otomatik yönlenen Anten Mekanizması, Glonass desteği bulunuyor.

Yurtdışına satışı yapılan ilk hava sistemi

Bayraktar Mini İHA, Kale-Baykar ortaklığı tarafından yakın menzil gece ve gündüz keşif ve gözlem maksatlı olarak geliştirilip üretilen Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine giren ilk milli ve özgün mini sınıfı insansız hava aracı sistemidir. İHA ilk olarak 2007 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından operasyonel olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Özel Kuvvetler, Jandarma Komutanlığı, Emniyet Havacılık tarafından aktif olarak kullanılan Bayraktar, 2012 yılında Katar’a gerçekleştirilen ihracat ile Cumhuriyet tarihinde ilk yurtdışına satışı yapılan milli hava aracı sistemi olma ünvanına da sahiptir. Teslim edilen sistemlerin yüz binin üzerinde uçuş sortisi bulunuyor.
Azami uçuş menzili 55km, haberleşme menzili ise 15km olan Bayraktar Mini İHA, saatte 60km sürat ile uçabilmekte ve azami 4.000ft irtifaya tırmanabilmektedir. Operasyonel irtifası 1.000m ve uçuş süresi 60-80dk olan Bayraktar Mini İHA, fırçasız elektrik motoru ile güçlendirilmiştir. İki eksenli termal kamera veya yine iki eksenli gündüz görüş kamerası ile donatılabilen uçağın kanat açıklığı 2m, gövde uzunluğu ise 1.2m’dir

kaynak: savunma ve teknoloji

Bu yazı 2646 kere okundu.
Etiketler:
askeri haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV