Beluga Hamburg’a Mecburi İniş Yaptı

Paylaş
 

Merhabalar Havaclık Meraklıları

Havacılık sektöründe ilginç yapısıyla dikkatleri çeken ve özel yük taşımakta kullanılan  Airbus International Transport şirketine ait Beluga cinsi  balinaya benzerliğinden ötürü bu balığın ismini alan özel kargo uçağı geçtiğimiz gün Hamburg Havalimanı’na geri döndü.

BG134F sefer sayılı Hamburg – Chester seferini yapacak olan F-GSTF tescilli Airbus 300-608ST tipi özel kargo uçağı kalkışının hemen ardından Hamburg Havalimanı’na geri dönmek zorunda kaldı. Görgü tanıklarının anlattığına göre kalkışının ardından iniş takımlarını toplayamayan uçağın pilotları kalkışı 5000 feet seviyesinde durdurup geri dönmek istediklerini belirttiler. Geri dönüşün ardından yapılan güvenli inişin ardından bakıma alınan uçak aynı sefer için yaklaşık 1 saat 30 dakika sonra tekrar kalkışını yaptı.

Bilindiği üzere Airbus şirketi filosunda bu özel yük taşımakta kullanılan uçaklardan 5 adet mevcut. Ekonomik ömürleri son bulmaya yaklaşan bu uçakların yerine Airbus şirketi Airbus 330 tipi uçaklardan geliştirilen Beluga XL modelini üretmeye başladı. Uçak önümüzdeki yıllarda gökyüzü ile buluşacak.

 

Bu yazı 919 kere okundu.
Etiketler:
airbus beluga haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV