Boeing 737 MAX Onayı 2020 Yılı Ortalarına Ertelendi

Paylaş
 

Boeing geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Boeing 737 MAX tipi uçakların üretimini askıya aldığını duyurmuştu. Şirketten bir açıklama daha yapıldı.

amerika havacılık otoritesi FAA –  Federal Havacılık Dairesi’nden bir yetkili tarafından yapılan açıklamada,  ilk önceliğinin güvenlik olduğunu ve “Boeing 737 MAX’ta önerilen tüm değişikliklerin en yüksek sertifika standartlarını karşıladığını doğrulamak için kapsamlı ve bilinçli bir süreç izleneceğini” açıkladı. Yetkili, “Şirket, gerekli güvenlik değerlendirmelerini yürütürken ve test sırasında ortaya çıkan tüm sorunları ele aldığını ve Boeing’in çalışmalarını gözden geçirmenin diğer güvenlik düzenleyici birimlerle birlikte çalışmaya devam ettiğini de sözlerine ekledi.
FAA, çalışmasının ne zaman tamamlanacağı konusunda herhangi bir zaman aralığı belirlememiştir.
737 Max, Mart ayından bu yana, 346 kişinin hayatını kaybettiği iki ölümcül kazadan sonra yere indirilmişti. Boeing, 737 Max uçağı müşterilere teslim edemese de, şirket ayda %42’lik düşüş olsa da jetleri inşa etmeye devam etti. Şu anda Washington ve Texas’ta park edilmiş, dünyanın dört bir yanındaki havayollarına teslim edilmesini bekleyen yaklaşık 400 tamamlanmış Boeing 737 MAX uçağı bulunuyor.

Boeing, uçağın 2019’un sonundan önce tekrar uçacağını umuyordu. Ancak Aralık ayında FAA’nın yöneticisi Stephen Dickson, muhtemelen onayın 2020 yılında ancak henüz belirtilmeyen bir tarihte verilebileceğini açıkladı. Basında yer alan haberlerde ise onayın en erken 2020 yılının ortalarını buacağı belirtildi.

Boeing bu gelişmelere karşısında çalışanlarını işten çıkarmayacağını duyursa da  Max için gövdeyi ve diğer parçaları yapan en büyük tedarikçisi Spirit AeroSystems (SPR), 10 Ocak 2020 günü Kansas’ın Wichita şehrinde 2.800 çalışanı işten çıkaracağını duyurdu. Üretim hattının kapanması Boeing’inkinden daha uzun sürecektir, çünkü şirket Mart ayından bu yana ayda 52 gövde yapmaya devam etti. Bu sayı  Boeing’in uçakları inşa ettiği hızdan daha fazla. Dolayısıyla Boeing, üretime devam etmesini bekleyen yaklaşık 100 tamamlanmış gövdeye daha sahip oluyor.

Diğer Boeing tedarikçileri ise kamuya açıklama yapmadan personel azaltma yoluna gitti. Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’e göre, en az yedi adet diğer Boeing tedarikçisi, gelirlerinin% 10’unu veya daha fazlasını 737 Max programından elde etti. Max, Spirit’in işinin yaklaşık% 50’sini oluşturuyordu ve hattın askıya alınması borcunun önemsiz tahvil statüsüne indirilmesine neden oldu.

Bu hatların kapatılması ve işe son vermeler  aynı zamanda amerika ekonomisine de zarar verebilir. Yapılan tahminlerde, kapanışın ilk çeyrekte amerika ekonomisinin önemli bir ölçüsü olan Amerika’nın gayri safi yurtiçi hasılasının yarısını bile alabileceğini gösteriyor.

Bu yazı 935 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV