Boeing 737 MAX Siparişleri İptal

Paylaş
 

Boeing 737 MAX Siparişleri İptal.

Boeing 737 MAX tipi uçaklarda meydana gelen arızalar yüzünden dünya çapında tüm havayolu şirketlerinde bulunan Boeing 737 MAX tipi uçaklar sorun çözülene kadar yere indirilmişti. Bilindiği üzere ülkemiz havayolu şirketlerinden Türk Hava Yolları, Sun Express ve Corendon şirketlerinin hatırı sayılır sayılarda Boeing 737 MAX siparişi bulunuyor ve şirketlerin teslim edilen uçakları yerde.

Türk Hava Yolları’nın 12’si  amerikada 12’si İstanbul’da toplam 24 adet, SunExpress’in amerikada 5 adet ve Corendon’un 1 adeti Antalya’da 3 adeti amerikada olmak üzere Türk havayolu şirketlerini toplam 33 adet Boeing 737 MAX tipi uçağı yerde.

Uçakların yeniden uçuş uçamayacakları konusundaki belirsizlik ve dünyayı etkileyen koronavirüs salgını bir çok şirketi zor durumda bıraktı. Zor durum yaşayan çoğu şirket çareyi sipariş vermiş oldukları Boeing 737 MAX tipi uçakların siparişini iptal etmekte buldu. Bu iptalleri yeni iptallerin izleyeceği tahmin edilmekte. Yapılan açıklamaya göre siparişlerini iptal eden şirketler ve iptal edilen sayıları şöyle:

Aercap Kira şirketi – 9 adet

Air Canada – 11 adet

Oman Air – 10 adet

Avolon Kira Şirketi – 75 adet

GECAS kira şirketi – 69 adet

GOL – 10 adet

Özel – 1 adet


2020 Nisan ayı itibarı ile toplam 209 adet Boeing 737 MAX tipi uçak siparişi iptal edildi.

 

Bu yazı 472 kere okundu.
Etiketler:
boeing Boeing 737 Max
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV