Boeing 737 MAX’larda Bir Sorun Daha Tespit Edildi

Paylaş
 

Bir dönem kaza haberleriyle gündeme gelen ve daha sonra uçuşları yasaklanan Boeing 737 Max 8’ler, yakın zamanda ABD’de yeniden uçuşa geçebilecek olsa da Avrupa’da bu sürecin biraz daha uzayabileceği tahmin ediliyor.

Boeing‘in çok şey beklediği serisi Boeing 737 Max’lar büyük bir şaşaa ile piyasaya çıkmış ancak sonrasında yaşanan ölümlü kazalar ile birlikte yere inmek durumunda bırakılmıştı.

Bu uçakların karıştığı kazalarda sorumlu olarak, firmanın yeni MCAS (Manevra Karakteristik Arttırma Sistemi) adlı sistemi sorumlu tutuyordu. Hem ABD Federal Havacılık Kurumu FAA, hem de Boeing çalışmalarını bu sistem üzerine odaklamıştı.

Boeing 737 Max tipi yolcu uçakları, geçtiğimiz aylarda birbiri ardına gerçekleşen iki feci kazadan sonra gündeme gelmiş ve uçuşları yasaklanmıştı. Uçakların MCAS sisteminde olan problemlerden kaynaklanan bu düşme olayları, şirketin ek incelemelerden de geçmesine neden oldu ve gelen yeni raporlar başka sorunlar olduğunu da gösteriyor.

 Avrupa’nın havacılık ajansı ise FAA’den farklı olarak uçağın otomatik pilotuyla ilgili düzenlemeler yapılmasını istiyor. Uçağın otomatik pilotu, her zaman devre dışı kalmıyor. Bazı durumlarda, uçak tamamen durmadan ya da düşüşe geçmeden otomatik pilot devreden çıkmıyor. FAA bu konuda bir talepte bulunmadı, en azından basına yansıyan bir şey olmadı. Avrupa Havacılık Ajansı(EASA) ise bu konuda çok ciddi.

Boeing, uçaklarının Eylül 2019’da yeniden havalanmasını planlıyordu. EASA’nın bu talebi, firmayı zor durumda bıraktı. Firmanın kullandığı çiplerden birinde hata olduğu ortaya çıkmıştı. Bu durumda otomatik pilotun istenilen şekilde çalışması için yapılacak çalışmalar çok daha uzun sürebilir.

Ülkemiz havayolu şirketlerinin de bu uçaklardan siparişler var ve teslim edilenler Türkiye’de edilmeyenler ise amerikadaki tesislerde yerde bekletiliyor. Hangi Türk havayolu şirketinin kaç uçağı yerde?

Uçaklar Otoparka Çekildi

 

 

Bu yazı 800 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV