Bombardier – Airbus Ortaklığına Boeing’den Flaş Hamle

Paylaş
 

Erhan Aydoğdu – amerikalı Boeing uçak üretci şirketi Brezilya’lı bölgesel uçak üreticis olan Embraer’i satın almak için görüşmeler yaptığı bildirildi. Havacılık endüstrisinde oldukça ilgi çeken haberde Boeing’in böyle bir girişimde bulunması, Airbus ile Kanada’lı  Bombardier’in bölgesel C Serisi uçakları için işbirliği yapmasından sonra gelmesi dikkat çekti. Airbus ve Bombardier şirketleri, C Serisi uçak programına ilişkin ortaklık anlaşmasını 17 Ekim 2017 tarihinde imzalamıştı. Airbus’ın küresel erişimi ve ölçeği ile Bombardier’in en son teknoloji ürünü uçak ailesini bir araya getiren anlaşma kapsamında Airbus, ‘C Serisi Uçakları Limited Ortaklığı’na (C Series Aircraft Limited Partnership (CSALP)) tedarik, satış ve pazarlama ve müşteri destek uzmanlığı sağlayacak.

Boeing’in Embrer’i satın alması için Brezilya hükümetinden onay alması gerekiyor. Boeing’in satın alma planının ortaya çıkmasından sonra 3,7 milyar dolar piyasa değeri olan Embraer’in hisseleri adeta tavan yaptı. Boeing, Embraer’i satın alırsa bu, 1997 yılında rakibi McDonnell Douglas şirketinden sonra yaptığı en büyük alım alacak.

Amerikalı üreticinin Embraer’i satın alması, Bombardier’in C Serisi uçak programına ortak olan Airbus’ı karşı 100 koltuklu uçak pazarında ciddi bir rekabet avantajı sağlamayı ve bu pazarı rakibi Airbus’a kaptırmamış olacak.

İki şirket halihazırda çok yakın işbirliği içinde. Boeing ve Embraer, Brezilya’daki Boeing Araştırma ve Teknoloji Merkezi’nde, uçak gürültüsünü azaltmayı amaçlayan projede işbirliği yapıyor. Boeing, Embraer tarafından geliştirilmekte olan askeri kargo uçağı olan KC-390’nın ticari ve bakım ortağı. KC-390 Embraer’in bugüne kadar yapmış olduğu en ağır hava aracı  ve tekerlekli zırhlı savaş araçları da dahil olmak üzere 26 tona kadar yük taşıyabiliyor.

Boeing, bu satın almayla üretim merkezini ilk kez ABD dışında bir ülkeye de genişletmiş olacak. 1969 yılında Brezilya hükümeti tarafından kurulan ve 1994 yılında özelleştirilen Embraer, ERJ135 (37 yolcu kapasiteli), ERJ140 (44 yolcu kapasiteli) ve ERJ145 (50 yolcu kapasiteli) ERJ serisi uçakların yanısıra E-170 (66-72 koltuklu), E-175 (76-78 koltuklu), E-190 (96-100 koltuklu) ve E-195 (100-116 adını verdiği E serisi  bölgesel yolcu uçakları pazarın en önemli oyuncuları arasında yer alıyor. Embraer, ERJ serisinden bugüne kadar 1213 adetten fazla üretirken, E serisi uçaklardan ise yaklaşık 1.400 adet imal etti.

Bu yazı 923 kere okundu.
Etiketler:
boeing Embraer haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV