Bu Kuyruk Hangi Uçağa Ait?

Paylaş
 

İstanbul Atatürk Havalimanı’nın gözlerden uzak bie köşesinde ilginç boyalı bir kuyruk gözlee çarpıyor. Bildiğimiz Türk Hava Yolları logosunun olduğu beyaz renkli kuyruk alışılagelmiş Türk Hava Yolları imajlarından çok farklı gözüküyor. Bir an THY uçağının birine yeni bir imajmı yapılıyor diye heyecanlanmadım da değil. Çünkü kuyruk Boeing 737 tipi uçak kuyruğuna benziyordu. Peki bu kuyruk hangi uçağa aitti?

Kuyruğun fotoğrafını görüp havacılık fotoğrfçısı Alp Akbostancı’ya sorduğumda onunda bu kuyruğu ilk defa gördüğünü öğrendim ve merak ettiğini araştırıp bana  bilgi vereceğini söyledi. Bir kaç dakika sonra sonuca ulaştık.

Uçak Türk Hava Yolları Teknik ( Turkish Technic) Boeing 737 eğitim uçağıydı.

Uçak 2015 yılında Türk Hava Yolları teknisyenlerinin EASA Part-147 Temel Eğitim yetkisini almış olan ilk uçak bakım ve onarım şirketi olan Türk Hava Yolları Teknik A.Ş., Türkiye bünyesinde , hem EASA Part-147 hem de SHY-147 Temel Eğitimlerinin uygulamalı bölümlerini yeni aldığı B737-3Q8 tipi uçağın üzerinde eğitim alabilmeleri için Japon Sanshu Kanko Kaihatsu Inc. firmasından satın alınmıştı. 1990 yılında ilk uçuşunu yapan uçak aynı zamanda ülkemiz charter havayolu şirketlerinden Corendon Havayolları’nda 2005 – 2008 yılları arasında TC-TJA tescili ile çalışmış.

thy teknik eğitim uçağı ile ilgili görsel sonucu

 

Bu yazı 1602 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV