Bir Adet Daha Chinook Teslim Edildi

Paylaş
 

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı resmi sosyal medya hesabında yayınlanan bilgi mesajında ” Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bir noktadan farklı bir noktaya kuvvet aktarım kapasitesini arttıracak yedinci CH-47 helikopterinin teslimatı gerçekleştirildi.” ifadeleri kullanıldı.

Teslim edilen helikopter 2018 yılı içinde teslim edilmesi planlanan 5 adet helikopterden ilki.

Kara Havacılık birlikleri tarafından kullanılan helikopterlerden ilk üç adeti 12016 yılının temmuz ayı içinde gemiyle İzmir Limanı’na gelmiş, burada montajı tamamlandıktan sonra Gaziemir’e,  oradan da Ankara Güvercinlik’e geçmişti. Helikopterlerin aynı yıl içinde, Eylül ayında ikinci parti 3 adet teslimatı ile toplam sayısı 6 adete yükselmişti.

Kalan helikopterlerin ilk bölümü, yıl sonunda teslim edilecek. Teslim edilecek 4 helikopter Özel Kuvvetler Komutanlığı’na verilecek. 2019’un başında kalan son helikopterin ise Milli Savunma Bakanlığı tarafından kullanılacağı planlanmakta.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı ilk parti CH-47F siparişini 2011’de vermişti. 7 Ocak 2015 tarihli Savunma Sanayi İcra Komitesi (SSİK) Toplantısında ise ilave beş Chinook Helikopterin daha sipariş edilmesi, böylelikle helikopter sayısının 11’e çıkarılması kararlaştırılmıştı.

Planlanan teslimatlar önündeki en büyük engel, ABD Başkanı Trump’ın imzaladığı Pentagon bütçe yasası. Bu yasanın içinde Türkiye’ye başta F-35 olmak üzere Chinook, S-70, AH-1 Cobra yedek parçaları konusunda 90 gün içinde hazırlanacak rapora kadar teslimatların durdurulması öngörülüyor.

CH-47F helikopteri 33 tam teçhizatlı asker veya 24 yaralı askeri sedye ile nakledebiliyor. Her biri 4777 hp gücünde iki adet Honeywell T55-GA-714A tipi motora sahip olan platform maksimum 315 km/h (170 kt) sürate erişebiliyor.

Azami faydalı yük taşıma kapasitesi 8 ton ve maksimum kalkış ağırlığı 22.68 ton olan helikopterin uçuş tavanı yaklaşık 20 bin feet (6096 m). Helikopterin, çift pervaneli yapısı iklim, irtifa ve sert esen rüzgar gibi olumsuz hava koşullarında çalışmasını mümkün kılıyor.

 

Bu yazı 1413 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV