Dehşet Verici Bir Hata – Northwest Havayolları Uçuş 255 Hakkında

Paylaş
 

Merhaba arkadaşlar! Bu sefer yönümüzü ABD ye çeviriyoruz , Detroit , Michigan’a.

16 Ağustos 1987 Pazar günü, Detroit Metropolitan Wayne County havaalanında , Northwest havayollarının 255 sefer sayılı uçağı , Phoenix , Arizona’ya gitmek üzere hazırlanıyor. Uçak 6 yaşındaki bir Mcdonnell Douglas Md-82.

Uçağın kontrolü 57 yaşındaki Miami’li kaptan pilot John R. Maus’ta. Neredeyse 30 yılını Northwest havayollarında geçirmiş olan Maus, havayollarının en deneyimli pilotlarından biri.

Yardımcı pilot, 35 yaşındaki Garina’lı David J. Dodds. 8000 saatin üzerine uçuşu bulunan Dodds, hiç de çaylak bir pilot sayılmazdı.

Ekip kalkış öncesi kontrollerini yaparken kontrolör dikkatlerini dağıtacak şekilde araya giriyor : “Northwest 255, 3C numaralı pist kalkış için müsait ”

Normalde 22 numaralı pistten kalkması gereken ekibin kafası karışmıştı. 22 numaralı piste doğru ilerlerken yapılan pist değişikliği ile mürettebat havaalanında kaybolmuştu.

Yeni pisti bulduklarında ise uçuş 45 dakika rötarlı durumdaydı. Kalkış müsaadesi geldikten sonra kaptan Maus motorlara tam takat verdi ve uçak 3C numaralı pistte hızlanmaya başlamıştı.

Fakat Maus, bir hata fark etti :”itiş kontrolü devre dışı ” , uçuş bilgisayarı kalkış konumunda değildi. Dodds , bilgisayarı aceleyle kalkış konumuna aldı. Sırasıyla V1 ve Vr süratlerini okudu ve kalkış yapıldı.

Ancak uçak yükselemiyordu. Yaklaşık 50 feet (15 metre ) yükseldikten sonra sol tarafa yatmaya başladı. Havaalanı yakınında bulunan bir elektrik direğine çarpan uçak otoyolda sürüklenmeye başladı ve bir köprüye çarparak alev aldı. 4 yaşındaki Cecilia Chian adlı bir çocuk dışında kurtulan olmamıştı. 148 yolcu ve 6 mürettebat hayatını kaybetmişti. Ayrıca yerde de uçağın çarptığı bir arabada buluna 2 kişi hayatını kaybetmişti.

Soruşturma süreci uzun sürmüştü. Önce uçuş veri kaydedicisi incelendi. Ancak burdan elle tutulur bir bilgi elde edilememişti. Ardından kokpit ses kaydedici dinlenildiğinde soruşturmacılar buradan da elleri boş dönmüştü.

Ancak uçağın kanat bölümü enkazını inceleyen soruşturmacılar kan donduran bir keşif yapmıştı. Eğer teorileri doğruysa , mürettebat flapları açmadan kalkışa geçmişti. Bu durum ise o günkü koşullarda bir md-82 nin kalkış yapamayacağı anlamına geliyordu.

Gelgelelim, teorilerinde bir boşluk vardı. Eğer mürettebat flapları açmadan kalkışa geçmiş olsaydı kokpit ses kaydında bariz bir şekilde kalkış uyarı sinyalinin duyulması gerekiyordu. Bu uyarı uçağın kalkışa hazır olmadığına dair pilotları uyarmalıydı.

Havayolu şirketinin diğer md-82 pilotlarıyla konuşan soruşturmacılar dehşet verici bir keşif daha yapmıştı. Sıklıkla yanlış alarm verdiği için çoğu mürettebat bu sistemi kapatıyordu.

Soruşturmacılar sonuçta 156 kişinin ölümüne sebep olan hatalar zincirini ortaya çıkarmıştı:

● Havaalanına yaklaşan bir fırtınadan dolayı endişelenen mürettebat , bir an önce kalkmak için acele ediyordu.

● Kalkış öncesi kontrollerinin ortasında gelen pist değişikliği ve kontrolörün araya girmesi mürettebatın dikkatini dağıtmıştı.

● Kafası karışan mürettebat muhtemelen bu yüzden flap kontrollerini atlamıştı.

● Çekilen sigorta yüzünden kalkış uyarı sinyali çalmamış ve mürettebat hatalarını fark etmeden son uçuşlarına doğru havalanmıştı.

…Murat Deniz Şenol…

Bu yazı 1593 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV