Deneme Uçuşunda Sınıfında Rekor Kırdı

Paylaş
 

avrupalı uçak üreticisi Airbus’ın  yeni silahı denilebilecek uçağı A321LR,dün (30 Mart 2018) yapmış olduğu test uçuşunda, sertifikasyon süreci kapsamındaki uçuşlarında şimdiye kadarki en uzun mesafe rekorunu kırdı.

Hint Okyanusu’nda bulunan Seyşeller’in başkenti Mahe’den geçtiğimiz gece 21:00’de kalkan D-AVZO  tescilli A321LR, yaklaşık 11 saatlik aralıksız bir uçuşun ardından  sabah saatlerinde, Airbus’ın Toulouse’taki tesislerine başarılı bir iniş yaptı.

Yaklaşık 7.600 kilometrelik bu uçuşta beş mürettebat ve 11 teknisyen görev yaptı. Airbus yetkilileri, uçuş boyunca alınan (baş) rüzgarı nedeniyle bu mesafenin 8.700 kilometreyi bulduğunu açıkladı.

Kabin ve akaryakıt sistemlerinin test edildiği uçağın ağırlığı ise içerisinde 162 yolcu varmış gibi simüle edildi.

CFM International Leap-1A motorların bulunduğu ,Airbus A321LR’ın bu çok uzun menzilli test uçuşunda  esas öneme sahip üç adet ilave merkezî akaryakıt tankı bulunuyordu.

Sıcak hava denemelerini Birleşik Arap Emirlikleri’nin Şarika kentinde tamamlayan A321LR, kısa bir süre sonra soğuk hava denemeleri için İsveç’in Kiruna kentine gitmesi planlanıyor.

Airbus A321’in uzun menzilli versiyonu A321LR, ilk deneme uçuşunu 31 Ocak 2018 tarihinde yapmıştı ve sizlerle BURADA paylaşmıştık.

2018 yılının sonlarına doğru hizmete girmesi planlana ve iki kabin sınıflı olarak 206 koltuk kapasitesine (16 Business + 190 Economy) sahip olan Airbus A321LR tipi uçakların standart menzili 7.400 km’ye kadar ulaşıyor. (A321’in standart versiyonunun menzili ise yaklaşık 6.000 km civarında)

Dar gövde kategorisindeki en uzun menzile sahip uçak olan A321LR ile örnek verecek olursak, New York ile Paris arasında direkt sefer yapmak mümkün olacak. Uçak  geçtiğimzi günlerde bir test uçuşu için bu uçuşu da gerçekleştirmişti.

Uçağın maksimum kalkış ağırlığı da 93,5 tondan, 97 tona yükseltilmiş durumda. Yapılacak bazı değişiklikler ve yeniliklerle, uçağın  maksimum kalkış ağırlığının 100 tona kadar çıkarılabileceği de belitilmekte.

Airbus, A321LR modeli ile, Boeing’in üretimini yıllar önce durdurduğu Boeing 757 tipi uçaklardan boşalan pazarı  hedefliyor.

Türk Hava Yolları’nın da Airbus 321 Neo tipi uçaklardan sipariş verdi ancak son dakika değişikliği ile uçakların ACF ( Airbus CAbin Flex ) özelliği eklendiği ama LR özelliğinin olmadığı tahmin ediliyor.

Ayrıca uçak Şarika ve Victoria’daki yapılacak bu test uçuşları için Türkiye üzerinden geçen rota ile geçişlerini yapmış ve haberini sizlerla paylaşmıştık:

Türkiye Üzerinden A321NEO Long Range Geçti

Bu yazı 920 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV