Derin Ven Trombozu (DVT) Olanlar Uçabilir mi?

Paylaş
 

Derin Ven Trombozu (DVT) Olanlar Uçabilir mi? Derin Ven Trombozu (DVT) Olanlar Uçak Yolculuğu Yapabilir mi? Derin Ven Trombozu (DVT) Olanlar Havayolu yolculuğu Yapabilir mi?

Damarlarda pıhtı veya derin ven trombozu (DVT), çeşitli risk faktörlerini taşıyan kişilerde her zaman ortaya çıkabilir. DVT için risk faktörleri arasında 40 yaş üstü olmak, geçirilmiş DVT veya akciğer embolisi hikâyesi veya bu hastalıklar ile ilgili aile öyküsünün olması sayılabilir. Önemli diğer risk faktörleri ise hamilelik, doğum kontrol hapları ve hormon tedavileri ile bağlantılı hormonal değişikliklerdir. Yakın zamanda geçirilmiş ameliyat veya travma ve birçok kanser tipleri de artan kan pıhtılaşması ile ilişkili olabilir. Bu faktörlere ek olarak, kan pıhtılaşma sisteminde bazı kalıtsal anormallikleri olan bireyler, DVT ve pulmoner emboliye karşı daha yatkındır.

Son zamanlarda yapılan ve DVT konusunda yayınlanmış olan araştırmalar; hareketsizliğin son derece önemli bir risk faktörü olduğunu; araba, otobüs, tren ve uçak yolculuklarında dört saat ve daha fazla hareketsiz oturmuş kişilerde kan pıhtılaşması riskini artabileceğini onaylamaktadır (Dünya Sağlık Örgütü- WHO – Wright Çalışması). Uçak kabininde yürüyüş yapılması ve basit alt bacak egzersizlerinin yapılması gibi hareketliliği artıran basit önlemler ile kan pıhtılaşması riski azaltılabilir.

Uzun uçuşlarda yeterli miktarda içecek alınması (alkolsüz) önemlidir. Aspirinin rutin kullanımının bacak damarlarında pıhtı oluşma riskini azaltıcı etkisi gösterilememiştir. Mevcut yan etkileri nedeniyle aspirinin fayda/zarar dengesi dikkate alındığında rutin kullanımı tavsiye edilmez. Ancak, özetlenen risk faktörlerinin herhangi birine sahip bireyler doktorlarına başvurmalıdır. Doktorları tarafından aspirin kullanmaları uygun görülen kişiler kullanabilirler. Bazı durumlarda varis çorabının giyilmesi ya da pıhtılaşma sürecinin önlenmesine yönelik tedavi alınması uygun olabilir.

DVT açısından risk teşkil eden herhangi bir hastalığı olan kişilerin havayolu seyahati esnasında talihsizlik yaşamaması ve yolculuğun sorunsuz olması için herhangi bir “kan inceltici” tedavi ile koruma sağlanması, seyahat öncesinde stabilize edilmesi önemlidir. Hastalığınızın havayolu şirketi ve tedavi eden hekim tarafından bilinmesi size detaylı bilgi verilmesi açısından önemlidir.
Bu yazı 653 kere okundu.
Etiketler:
haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV