Dev Kargo Uçağı Yine Çorlu’da

Paylaş
 

Dünyanın en büyük kargo uçakları arasında yer alan Antonov  An-124 tipi kargo uçağı Tekirdağ – Çorlu Havalimanı’nı bu günlerde sık ziyaret etmeye başladı. Geçtiğimiz günlerde BURADA sizinle paylaştığımız üzere sık aralıklarla gelen dev kargo uçağı bugün ( 03.10.2018 ) yine Tekirdağ – Çorlu Havalimanı’ndaydı.

Uçak geçtiğimiz günlerde geldiğinde bir lojistik şirketi için bir tanesi yaklaşık 9.5 ton olan 4 adet JET- A1 yakıt tankı taşımıştı. Bugün gelen uçağın arkasında yine tırların üzerinde yüklenmeye hazır  yakıt tanklarına benzer yükler görünüyor. Yine benzer bir operasyon olma ihtimali yüksek.

Antonov Design Bureau kargo şirketine ait UR-82027  tescilli Antonov An-124-100M tipi kargo uçağı ADB382F uçuş kodu ile Kahire Havalimanı’ndan boş olarak kalkan uçak gece geç saatlerde Tekirdağ – Çorlu Havalimanı’na inişini gerçekleştirdi. Uçağın kargosunu Tekirdağ Çorlu Havalimanı’ndan alarak 04.10.2018 günü sabah saatlerinde ADB2618 uçuş kodu ile Nijer’in başkenti Niamey’e gitmek için Tekirdağ – Çorlu Havalimanı’ndan kalkışını gerçekleştirdiği belirtildi.

Antonov 124 gibi 150 tonluk taşıma kapasitesi ve 69 metre uzunluğa sahip 4 motorlu dev bir kargo uçağının iniş kalkış yapabildiği,  3000 metrelik pisti, yaklaşık 10 uçaklık park yeri ve İstanbul gibi bir metropole yakınlığı ile, yoğun olmayan kara ve hava trafiği ile Tekirdağ – Çorlu Havalimanı bu gibi ağır kaldırma operasyonları için ideal bir havalimanı olarak sanayi ve ticaret şirketlerinin gözdesi. Sadece ağır kaldırma operasyonları için değil bazı yabancı hava kargo şirketlerinin ve yolcu charter şirketlerinin de sıklıkla kullandığı Tekirdağ -Çorlu Havalimanı’nın Trakya’nınmerkezinde olması nedeniyel yurt içinde ve yurtdışında bazı merkezler arasında hava köprüsü  olmayı bekliyor. Günümüzde sadece Pegasus Havayollarının günde bir kez  Ankara – Çorlu seferleri dışında başka yolcu uçuşu bulunmayan meydana Trakya halkı, ülkemizin ve şimdilik avrupadaki bazı merkezlerinden de seferler yapılmasını beklemekte. Konuyla ilgili açılmış imza kampanyası için TIKLAYINIZ

Bugün gelen UR-82027 tescilli uçağın fotoğrafları:

 

 

 

Bu yazı 1353 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV