Drone Uçağa Zarar Verirmi?

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları

Drone uçağa zarar verirmi? Drone uçağa çarparsa ne olur? Drone uçağın motoruna girerse  ne olur?

2016 yılında bir çok uçağın drone’lar ile karşılaştığını medyada ve haberlerde okuduk. Federal havacılık otoritesi olan FAA verilerine göre 2016 yılı Ağustos ayına kadar kayıtlı 650 adet drone  vakası  bildirildi. Örnek verecek olursak bu yıl sadece Dubai havalimanı bu tarz drone uçuşlarından dolayı bir çok ke z uçuşlara kapatıldı.

Olası karşılaşılacak durumlara karşı FAA ve EASA çeşitli çözümler aramakta ve zaman zaman konuyla ilgili araştırmalar ve testler yapmakta.

Peki bir drone uçağın motoruna girerse ne olur?

Bazı bilim adamları bunun bir kuş çarpmasından farksız olacaını düşünürken bazıları ise gerçekten çok kötü sonuçlar doğuracağı yönünde hemfikir. Ancak drone un verdiği zarar büyüklüğül işle doğru orantılı. Nasıl motora küçük kuş girince küçük sorunlar çıkıyorsa aynı şey dronelar içinde geçerli olmakta. Tek fark kuşlardaki canlı dokuların yerine dronelarda sert malzemeden  oluşmuş materyaller var. Buda uçak motorunun fan bıçaklarına ciddi hasarlar verebilmekte.Virginia’da bulunan test merkezi yetkilisi Javid Bayandor ” kuşların dokuları yumuşak bir yapıya sahip bu da motora zararı en aza indirgerken katı parçalardan oluşan drone parçaları motora kaya girmiş gibi etki edecektir” ifadesini kullandı. Bayandor bu gibi olayların ani hasar olarak kabul edildiğini çarpma ile parçalanmaya başlayan motor fan pervaneleri motora ciddi hasarlar verebilecğeini yeni tasarım motorlarda bu parçaların motora  fazla zarar vermeden atılabildiğini ancak yinede motorun içinden bu tip hasar alındığında parçaların çıkabildiğine dikkat çekti. Ayrıca  yeni nesil motorların bu gibi olaylarda uçağın sallanmasına yol açmayacağınıda sölerine ekledi. Aşağıdaki animasyonda olası bir droneun motora girmesi ile motorun içinde oluşabilecek hasarın niteliği simüle edilmiş.

Ancak tek korkmamız sadece motorlar değil. Aşağıdaki görselde ise 200 knot hızla uçağın radome adı verilen burun kısmına drone benzeri cismin çarptırıldığında verebileceği muhtemel hasarı görmektesiniz.

Kaynak Popularmechanics

Bu yazı 2264 kere okundu.
Etiketler:
haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV