Dünya Sağlık Örgütünden THY’nin de Uçuş Yaptığı Madagaskar Uyarısı

Paylaş
 

Erhan Aydoğdu – Fatih Akkan – Türk Hava Yolları’nın haftanın 4 günü sefer yaptığı Madagaskar’daki sağlık sorununa dikkat çeken Dünya Sağlık Örgütü (World Health Organization – WHO) bu ülkeye gidecek yolcuları uyardı. Yapılan uyarıda olayın ciddiyetinin boyutu gözler önüne serildi. İşte o uyarı:

Ağustos 2017’den beri Madagaskar’da hem büyük kentleri hem de kırsal alanı etkileyen önemli bir veba salgını mevcut, 1 ağustostan 30 ekime kadar, toplamda, muhtemel ve şüpheli vaka saptanmış, bu vakaların 127’si ölü olarak Madagaskar sağlık bakanlığı tarafından raporlanmıştır. Vakaların 1111’i (%62), klinik olarak, pnömanik veba olarak sınıflanmış, bunların 257’si doğrulanmış, 374ü muhtemel, 480i ise şüpheli konumdadır, bu tipin dışında, 261 vaka bubonik ve 1 vaka septisemik şekilde olup, 428 vaka daha sınıflandırılamamıştır. 30 Ekim 2017 tarihi itibarıyla, Madagaskar’ın 114 bölgesinden 51’i durumdan etkilenmiştir. Salgın başladığından beri 71 sağlık personeli veba ile bağdaşabilen hastalıklara yakalanmış olup, şu an hayatını kaybeden sağlık personeli bulunmamaktadır.

Uluslararası yolcular, Madagaslar’daki veba salgını ve gerekli koruma tedbirleri konusunda bilgilendirilmedilir. Yolcular kendilerini pire ısırmasına karşı korumalı, ölü hayvan veya enfekte olmuş mendil veya diğer malzemelere temas etmemelidir ve pnömanik veba olan kişilerle yakın temasta bulunmamalıdır. Ateş, üşüme, şişmiş lenf bezi, öksürüklü nefes darlığı ve kanlı öksürük gibi ani semptomlar görüldüğünde, hemen sağlık kurumuna başvurulmalıdır. Yolcular, kendi kendilerine koruma amaçlı da olsa herhangi bir ilaç tedavisi uygulamamalıdır. Koruyucu tedavi sadece vakalarla yakın temasta bulunanlarla, yüksek riskte maruziyete kalmış durumlar ( pire ısırması, ölü havyalara ait vücut sıvılarına dokunma vb.) Madagaskardan dönüşte, yolcular yukarıdaki semptomlara karşı tetikte olmalıdır. Eğer semptomlar ortaya çıkarsa, tıbbi yardım almalı ve doktora Madagaskar ziyareti hakkında bilgi vermelidir.”

Bu yazı 1285 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV