Efsane Uçak Evine Geldi.

Paylaş
 

Erhan Aydoğdu/ 1977 yılında Lufthansa Havayolları’na ait D-ABCE tescilli Boeing 737-230C tipi ” Landshut” isimli uçak Somali – Mogadishu’da GSG9 isimli grup tarafından kaçırılmış kaptan dahil 3 terörist toplam 4 kişinin hayatını kaybetmesi ile sonuçlanan kaçırılma girişimine tanıklık etmişti. Uçak sonra uçuşlarına devam etmiş yıllarca ülkeden ülkeye gezerek insanları taşımıştı. Lufthansa’da başlayan uçuş hayatı yıllarca amerika, Honduras, Fransa, Malezya gibi ülkelerde yolcu taşıdıktan sonra 1995 yılında kargo modeline çevrildi. Malezya ‘da başlayan kargo hayatı Brezilya’da son buldu ve uçak 2008 yılında Brezilya’nın Fortaleza Havalimanı’nda hurdaya ayrıldı.

Alman makamları o yıllarda oldukça yankı uyandıran olayın kahramanı olan uçağı almanya Dornier Musem’a  kazandırmak için girişimlere başladılar. Ve çalışmalar olumlu yanıt verince olayın kahramanı olan ve adına birde sinema filmi yapılan uçağın Fortaleza’dan almanyaya havayolu ile getirilmesine karar verildi. Volga Dneper şirketinden iki adet kargo uçağı RA-76951 tescilli ilyushin 76 ve RA-82045 tescilli Antonov 124 tipi uçaklar bu taşıma işi için kiralandı. Uçaklar geçtiğimiz gün Fortaleza Havalimanı’na inerek sökülüp parçalara ayrılmış olan emektar kargolarını aldılar ve Fortaleza – Espargos – Friedrichshafen rotasını izleyerek inişlerini yaptılar. Uçakları Friedrichshafen havalimanında gazetecei ordusu ve meraklılar bekliyordu. Kanatları ve koltukları İyushin76, gövdeyi ise Antonov 124 taşıyordu.Parçalar dikkatle indirildi ve yakınlardaki bir hangara restore edilmek üzere götürüldü.

Bu konuyu yazarken aklıma Bilal Sarı’nın sık sık gündeme getirdiği hatta hakkında birde yazı yazdıği Türk Hava Yolları’na ait bir uçağın hikayesi geldi. Evet  TC-JAA tescilli Topkapı isimli DC-9-15 tipi uçak. Bu öyle bir uçaktı ki Türk Hava Yolları tarihinde yeni bir devrin açılmasına sebep olmuştu. Bilal Sarı uçağın peşine düşmüş adım adım ip uçlarını takip ederek uçağın nerede olduğunu belgeleriyle fotoğrafları ile yayınlamış ve ilgili makamlara gidip alıp gelmekten başka iş bırakmamıştı. Uçak Kolombiya’nın Manizales şehrinde Cerro de Oro’’da idi ancak kimse olayın üzerine düşmedi. Sonrasında Bilal Sarı’nın yazdıkları havada kalmış uçağı bir girişimci alarak Türk Hava Yolları tarihinde önemli bir yere sahip olan uçağı restoran haline getirerek tarihi bir güzelliği yitip gitmesine sebep olmuştu. Gönül isterdi ki o uçağın aynı bu yazıma konu olan uçak gibi hassasiyetle üzerinde durup ülkemize getirilmesi ve müzede sergilenmesiydi. Malesef olmadı.

Bilal SARI’nın yazısı için TIKLAYINIZ

Uçağın olay günü çekilmiş bir fotoğrafı

Brezilya – Fortaleza Havalimanında hurdaya ayrılmış hali

Ve Uçağın bundan sonra restore edilip müzede sergileneceği yere getirilip uçaktan indirilmesi.

 

Bu yazı 1473 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir adet yorum var.

  1. Bilal Sarı dedi ki:

    Çok önemli bir olay yaşanmış bir uçak, düşünüp ülkelerine tekrardan kazandıranlara tebrikler.

    TOPKAPI isimli TC-JAA uçağımız da Türkiye’de jet çağını açan uçak olduğu için çok önemliydi fakat restoran oldu. Aynı uçak olmasa da aynı tip (McDonnell Doglas DC-9-15) uçağı ülkemize kazandırma niyetiyle çalışmalar içerisindeyim.
    Bu müze uçak eski THY renlerine (pijama) boyanacak ve TC-JAA tescil ve TOPKAPI ismi de mutlaka konulacak.

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV