Embraer E2 Sertifikasını Aldı Teslimata Hazır

Paylaş
 

Kanadalı Bombardier uçak üreticisinin C serisi orta segment uçakları ile rekabet içinde olan Brezilyalı uçak imalatçısı Embraer E Jet ailesinden E190-E2 Brezilya sivil havcılık otoritesi ANAC, Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı EASA ve Amerikan Federal Havacılık Otoritesi FAA’den tip sertifikasını geçtiğimiz gün aldı. Böylelikle uçağın lansman müşterisi Norveçli Widerøe Havayolları ile şirket arasında  Nisan ayında ilk uçağın yapılacak teslimatı için bir engel kalmadığı açıklandı.

E190-E2’nin üretim programının başlamasıyla sertifika alması üzerinden sadece 2 yıldan fazla süre geçti. Yeni motor, yeni kanatlar ve güçlendirilmiş yeni iniş takımları ile  E-190-E2’nin sisteminin,  E190 modeline oranla %75 yenilendiği belirtildi.

Embraer Başkanı ve CEO’su Paulo Cesar de Souza e Silva 2013 yılında üretim programına başlanan E190-E2’nin planlanan zamanda tip sertifikası aldığını söyledi. Uçağın performans, verimlilik ve bakım maliyetleri açısından da tüm beklentileri karşıladığını vurguladı.

Souza e Silva sözlerine, “Programa dahil olan tüm ekipleri tebrik etmek isterim, Embraer’deki herkes, bu muazzam başarıyla dünyanın en iyi ve en etkili tek koridorlu uçaklarını piyasaya sundu. E190-E2, Legacy 450, Legacy 500 ve yakında KC-390 ile birlikte Embraer dünyanın en büyük havacılık şirketlerinden biri olarak konumlanacak” ifadeleri ile devam etti.

Uçuş testi programı, bir çok testlere tabi tutulmuş dört prototip uçağı kapsadı. 4 adet prototipE190-E2 test filosu 2 bin saat uçuş yaptı. Uçakların aviyonik, uçuş kontrolleri, elektrik, hidrolik ve çevre sistemleri için yapılan testler yaklaşık 45 bin saati buldu.

Bu yazı 977 kere okundu.
Etiketler:
Embraer haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV