Göklerdeyiz Havacılık Sitesi
Eşek Airlines – Eşek Havayolları – Sinop
20 Eylül 2020
Goklerdeyiz Admin

Eşek Airlines – Eşek Havayolları – Sinop

Sinop Eşek Airlines – Sinop Eşek Havayolları

Anglachelm twitter adresinde paylaşılan bir fotoğraf ve paylaşılan fotoğrafın hikayesi ilgi çekici bir konuya ait. 70’li yıllarda Sinop Havalimanı‘nda bulunan bir hangarın kapısında yazan hakikatende ilgi çekici. “Eşek Airlines – Eşek Havayolları“. Peki neden bu hangara böyle bir isim verilmiş. Her yazılan rivayete dayanmakta kesin bir açıklaması olmasa da bir takım bilgiler mevcu. İşte o bilgilerden bazıları.

Anglachelm fotoğraf hakkında “1970’ler Sinop, “Eşek hava yolları” hangarı ve posta / personel taşımak için kullanılan DHC-3 Otter. Buraya neden Eşek adı konduğu konusunda rivayet çok. Benim duyduğum 1950’lerde inşaat esnasında iş makinelerinden korkup kaçmayan bir eşek maskot yapılıp hangara da bu ad verilmiş” ifadelerini kullanmış.

 

 

Sinop Province hesabında ise daha değişik bir hikaye sözkonusu:

Sinop Kara kuvvetleri Hava Alanı-Sinop Army Airfield (SAAF)- aslen 1961 senesi Aralık ayında oluşturulmuş bir hava alanı. Doğu-batı doğrultusunda asfalt kaplı pisti bulunmaktaydı. U-6 Beaver ve U-l Otter uçakları ile hizmet vermekte idi ve doğal olarak bir askeri birliğe hizmet veren uçaklara isim koymayı kimse düşünmemişti. Taa ki U-1 Otter bir sıpa ile alana inene kadar. Zaten hep anlatılır, oraya üs yaparken ahaliye sormuşlar siz ne ile yük taşırsınız? “Eşek ile”. Bu yavru eşek birden maskot olmuş ve hemen Hava Yolunun adı konmuş. Eşek Airlines. Pistin karşı tarafından “Eşek Airlines” diye çağrı yaparlır, bizde aynı isimle cevap verirdik. Doğal olarak uçuş sırasında ben de sormuştum “Neden Eşek Airlines?” diye. Hikayesi çok ilginç gelmişti bana. Zaten halka sordukça isimler ortaya çıkmış. 1977’de daha iyi hizmet versin diye 5000 feet uzunluğunda betondan bir pist yapılır ve c-130’lar da inmeye başlar. İncirlik-Sinop arası haftada iki sefer yaparlar.Daha sonraki yillarda üs kapatılirken, kapida biriken halk tel orguleri yıktı,içeri girdi ve gerisi felaket !!!!! Ne cam ne çercçeve ne musluk ne kapi kaldi hepsi yerlebir …” 

 

 

 

Her ne kadar iki hikaye de biribiri ile çelişse ve gerçek olanı belkide bilmesek bile  Sinop Havalimanı’ndan bir zamanlar Eşek Airlines geçmiş. Eşek Havayolları adına o zamanlar bir de Peç yapılmış.

 

 

 

Bir Yorum Bırak

Facebook Yorumları

Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Göklerdeyiz Mobil By Erhan Aydoğdu Namaz Vakitleri -- Ulucan Medya