Eskişehir Teknik (Anadolu) Üniversitesi Pilotaj Bölümü Boy Sınırı Hakkında

Paylaş
 

Eskişehir Teknik (Anadolu) Üniversitesi Pilotaj Bölümü Boy Sınırı Hakkında

Eskişehir Teknik (Anadolu) Üniversitesi öğrencisi bir arkadaşımızın bizlere gönderdiği elektronik postada ilginç detaylar mevcut. E-postayı sizlerle durum hakkında bilginiz olması amacı ile noktasına dahi dokunmadan paylaşmak istiyoruz. Umarız konu hakkında yetkililer olumlu yönde bir adım atarlar.

İşte o e-posta:

“Merhaba.
12. sınıf öğrencisiyim. Sınava 2.5 ay kaldı. Görüyorum ki hiçbir arkadaşım ileride sahip olmak istedikleri meslekler ile ilgili en ufak araştırma içinde değiller, çok yazık.
Direkt konuya gireceğim. Biliyorsunuz ki aslında sivil havacılıkta boy sınırı yoktur. Yabancı forumlarda da araştırabilirsiniz Amerika’da 200 cm, 210 cm boyda olan pek çok pilot uçuş yapmakta.
Ülkemizde Pilotaj bölümüne sahip birkaç üniversite mevcut. Okullara göre bölümlerin kayıt koşulları ÖSYM tarafından yayınlanıyor. Burada Pilotaj bölümlerinin koşullarında 49 ve 39 numaralı koşullar dikkat çekiyor.
Özel (Vakıf) üniversitelerin Pilotaj bölümleri koşul 49’a, Eskişehir Teknik Üniversitesinin (Anadolu Üniversitesi ikiye bölündü.) Pilotaj bölümü ise koşul 39’a bağlı.
Koşul 49’a bakalım:

SİVİL HAVACILIK KABİN HİZMETLERİ (ön lisans) eğitimi mesleğini icra edebilmek için aranan nitelikler:

1) Adli sicil kaydı veya Adli Sicil Arşiv Kaydı bulunmamak.
2) Bayanlar için 160 cm-180 cm arası boya sahip olmak (ağırlığı, boy uzunluğunun santimetre olarak ifade edilen değerinin son iki rakamından en çok
5 kilogram fazla veya 15 kilogram noksan ağırlıkta olmak).
3) Erkekler için 170-190 cm arası boya sahip olmak (ağırlığı, boy uzunluğunun santimetre olarak ifade edilen değerinin son iki rakamından en çok 5
kilogram fazla veya 15 kilogram noksan ağırlıkta olmak).
4) Sağlık durumu uçuşa elverişli olmak (Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünce yetkilendirilmiş sağlık kurumlarından sağlık durumlarının uçuşa uygun
olduğuna dair rapor almaları gerekmektedir.).
5) Kabin memuru üniforması giyildiğinde vücudunun görünecek yerlerinde dövme, yara izi vb. bulunmamak.
HAVACILIK YÖNETİMİ (lisans), SİVİL HAVA ULAŞTIRMA İŞLETMECİLİĞİ/UÇUŞ HAREKAT YÖNETİCİLİĞİ (ön lisans) mesleğini icra
edebilmek için aranan nitelikler:
1) Havalimanı giriş kartı almasına engel oluşturacak herhangi bir Adli Sicil Kaydı veya Adli Sicil Arşiv Kaydı bulunmamak.
2) Mesleği ve/veya meslekte verilen görevi icra etmesine engel oluşturacak herhangi bir sağlık sorunu bulunmadığına dair tam teşekküllü bir
hastaneden son 6 ay içinde almış olmak şartıyla heyet raporu almak (işitme kaybı/ eksikliği, görme kaybı/eksikliği vb).
HAVACILIK ELEKTRİK VE ELEKTRONİĞİ / UÇAK ELEKTRİK-ELEKTRONİK / UÇAK GÖVDE-MOTOR BAKIM (lisans) ile
UÇAKTEKNOLOJİSİ (ön lisans) eğitimi mesleğini icra edebilmek için aranan nitelikler:
1) Havalimanı giriş kartı almasına engel oluşturacak herhangi bir Adli Sicil Kaydı veya Adli Sicil Arşiv Kaydı bulunmamak.
2) Mesleği ve/veya meslekte verilen görevi icra etmesine engel oluşturacak herhangi bir sağlık sorunu bulunmadığına dair tam teşekküllü bir
hastaneden son 6 ay içinde almış olmak şartıyla heyet raporu almak (renk körlüğü, işitme kaybı/eksikliği, görme kaybı/eksikliği vb).
HAVA TRAFİK KONTROL mesleğini icra edebilmek için aranan nitelikler:
1) Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş sağlık kurumlarından ICAO Ek-1 Sınıf 3 hükümlerine uygun sağlık raporu almak.
2) Havalimanı giriş kartı almasına engel oluşturacak herhangi bir Adli Sicil Kaydı veya Adli Sicil Arşiv Kaydı bulunmamak.
PİLOTAJ (lisans) mesleğini icra edebilmek için aranan nitelikler:
1) Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş sağlık kurumlarından ICAO Ek-1 Sınıf 1 hükümlerine uygun sağlık raporu almak.
2) Pilot olmasına engel Adli Sicil Kaydı veya Adli Sicil Arşiv Kaydı bulunmamak.

Bir de Koşul 39’a bakalım:
Bu programa başvurabilmek için T.C. vatandaşı olmak; 1 Ocak 1997 veya sonrası bir tarihte doğmuş olmak (Yaş düzeltmesi kabul edilmeyecektir.),boy uzunluğunun en az 165 cm., en çok 190 cm. olması, boy uzunluğunun santimetre olarak ifade edilen değerinin son iki rakamından en çok 7 fazlaveya 15 eksik kilo ağırlıkta olmak; dilinde kekemelik, pelteklik ve tutukluk bulunmaması gerekir. Gördüğünüz gibi Koşul 49 olarak belirtilen koşulda Pilotaj bölümünde okumak için herhangi bir boy/kilo sınırı mevcut değil. Fakat yalnızca Eskişehir Teknik Üniversitesi yıllardır bu sınırlamaya sahip.
Milli Savunma Üniversitesi Hava Harp Okulu da şu an aynı koşulla öğrenci alıyor. Tamam askeriyi anlarım fakat sivilde böyle bir sınır olması saçmalık. Zaten SHGM’nin yayınladığı algoritma pdf’ine göre Sınıf-1 Sağlık Raporu alınmasında herhangi bir boy sınırı yok. Boy/kilo endeksiniz de 35’i geçmemeli. (Bu da 200cm bir kişi için max. 140kg’a tekabül ediyor.)
Eskişehir Teknik Üniversitesi e-postalara cevap vermiyor. Göklerdeyiz’de elbette Anadolu Üniversitesi Pilotaj bölümünden mezun olan pilot abilerimiz vardır. Yardımcı olabilecek varsa çok minnettar olurum. Bence bu koşulun kaldırılması okul tarafından ÖSYM’ye bir fax çekilmesine bakar. Fakat okulla nasıl iletişim kurabileceğim hakkında bir fikrim yok. Okula gidersem kapıdan geri döndürmeleri de yüksek bir ihtimal sonuçta.
Bu koşulun kaldırılmasını kendim için istemiyorum. Bu sene mezuna kalan çok fazla öğrenci var. 15 kişilik kontenjanı ilk 5000 kapatır gibi. Ben zaten giremeyeceğim. Fakat emin olun bu koşulu görüp bölümü tercih etmeyen pek çok öğrenci vardır. Onlara yazık.

Okuduğunuz için teşekkürler. Yardımlarınızı bekliyorum.  ”

 

Bu yazı 6428 kere okundu.
Etiketler:
haberler
 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

11 adet yorum var.

 1. Hasret dedi ki:

  ETÜ’de 165 cm boy sınırı mı var yani.. puanım tutsa 3 cmyle yerleşemiyor muyum yani..

  • Zeynep dedi ki:

   Kadınlarda eskişehir teknik üniversitesi en düsük 165 cm mi çok saçma THY de bile 157 iken degistirilmesi gerek

 2. Wldnrjrk dedi ki:

  Ben de bu yıl 12. Sınıfım ve bu bölümü cidden çok istiyorum. Ama Türkiye’de pilotaj eğitimi veren tek üniversite burası ve maalesef ki 1.65 boy sınırı var. Thy’de bile bu sınır 1.57 ye kadar çekildi bayanlar için.

  • Ela dedi ki:

   Benimde boyum 1.61 estü pilotaj istiyorum bu boy ölçülüyormu orada olan tanıdıklarınız var mı acaba siteyi mi yenilemediler 1.65 nedir ya

 3. Yusuf dedi ki:

  boyum şu an 191cm ve etü pilotaj istiyorum. Neden boyum uzun olduğu için bu bölümü yazamama gibi saçma bir sorun var? THY’de bu sınır 195cm, sırf boyum uzun diye hayallerimden vazgeçmek zorunda mıyım?

 4. Kaan dedi ki:

  Pilotaj eğitimi veren tek devlet üniversitesi burası. Taban puanlara baktığımda 6000 civarında aldığını gördüm. Zaten bu puan için büyük bir emek gerekirken boyum 2 cm aştı diye giremeyecek miyim? Ayrıca Uluslararası Havacılık Kuralları’nda da böyle bir sınır yok. Bu konuda bir değişiklik yapılması gerektiğini düşünüyorum..

 5. aleyna dedi ki:

  ıo

 6. aleyna dedi ki:

  bu bölüm ve bu okul hayalimdi sınava 2 ay civarında bir zaman kala bunu öğrendim.Thy pilot alımlarında bile kadınlarda en az 1.57 boy şartı sunuyor.Yani ne bu anlamış değilim.Ama bildiğim kadarıyla bazı bilgilere güvenmemek gerekiyor.Arkadaşın dediğini ben estünün sitesinde görmüştüm.ve demiştim ki herhalde erkekler için söylüyor bunu.Ya da yasal olmayan bir bilgi diye sallamamıştım.Yasal dayanaklarını gördüm.Yani eğer boyumuz 1.60 ise para vererek pilot olabiliriz,Bu madde acilen değiştirilmeli.

 7. Özge dedi ki:

  gözlerim bozuk olduğu için pilot olamayacak mıyım? Yani gözlerimi çizdirsem yine de olmuyor mu

 8. ali dedi ki:

  türkler böyledir. boyum 1.93 ve 3 cm kısa olmadıgım ıcın bütün hayallerim şuan suya düştü. böyle saçma bir kuralı trden başka yerde göremezsiniz

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV