fransız Yangın Söndürme Uçağı Tekirdağ – Çorlu’da

Paylaş
 

fransa Sivial Savunma örgütü Sécurité Civile France – French Civil defence’ye ait F-ZBMI tescilli Kanada yapımı De Havilland Canada Dash 8-400 MR tipi yangın söndürme uçağı akşam saatlerinde Tekirdağ Çorlu Atatürk Havalimanı’na geldi.

fransanın Orleans Bricy hava üssünden kalkan uçak Tekirdağ Çorlu Atatürk Havalimanı’na MILAN7B uçuş kodu ile geldi. Kısa bir süre Çorlu’da kalan uçak yeniden havalanarak geri dönüş için kalkışını yaptı. Uçağın geliş nedeni hakkında henüz bir açıklama yapılmadı.

Dash-8 Yangın söndürme ve çok rollü uçakları:

Scandinavian Airlines System – SAS havayolu şriketinde alınan iki adet ikinci el Bombardier Dash 8 Q400, Sécurité Civile’in yangın mevsiminde yangın söndürme uçakları ve sezon dışı nakliye uçakları olarak hareket etmesi için Cascade Aerospace tarafından modifiye edildi. Bu uçaklar Q400-MR  – Multi Role (Çoklu Rol) olarak adlandırılmakta. Uçak, üç saatten daha kısa bir sürede yolcu, kargo veya havadan yangın kontrol rolü olarak yeniden yapılandırılabilir. Uçak tanker rolünde 10.000 L su atma kapasitesine sahiptir. Günümüzde örgütün modifiye edilmiş iki adet MR tipi DASH-8 uçağı bulunmakta.

Kapak Fotoğrafı – Peter Bakema – Wikipedia

 

Bu yazı 557 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV