Geçmişten Günümüze Dikey İniş Kalkış Yapabilen Uçaklar – 3

Paylaş
 

Günümüz dikey iniş kalkış yapabilme özelliğine sahip Bell Osprey’ler, F-35’ler Harrier’ler her ne kadar normal muadillerine göre pahalı olsalar da, tasarımcılar tarihte de günümüzde de dikey iniş kalkış yapabilme özelliğine sahip uçakların peşindeler. Geçmşiten günümüze dikey iniş kalkış yapabilme ( VTOL – Vertical Take Off – Landing ) özelliğine sahip bu uçakları sizlerle tek tek paylaşacağız.

Sırada Bell X-14 (Bell Type 68) var.

Bell Aircaraft tarafından 1950’li yıllarda amerika hava kuvvetleri için tasarladığı ve test ettiği Bell X-14’in çalışmaları NASA ile birlikte yürütülmüştü. Tasarlanan araç 1981 yılındaki kazaya kadar hiç bir sorun yaşamadan uçtu.Uçak temel şekil olarak Beec Bonanza, T-4 Mentor ve Siddeley karışımı bir görüntüye sahipti. Araç ilk uçuşunu 1957 yılında yaptı. Açık  hava kokpiti bulunan hava aracında pilotunolası bir ters durumda kendini fırlatabilmesi için ejeksiyon koltuğu ağırlıktan istifade etmek adına kullanılmadı. 1958 yılında daha ileri bir test aşamasına geçen araç 1959 yılında daha kapsamlı bir test için NASA’ya teslim edildi.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi düzenlki yapılanm bir test uçuşunda meydana gelen kaza sonrasında proje rafa kaldırıldı. Sevindirici  nokta olayda ölen yada yaralanan olmamıştı.

Bu yazı 2419 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV