Geçmişten Günümüze Türk Hava Yolları İmajları -1. Bölüm

Paylaş
 

Milli Havayolumuz Türk Hava Yolları’nın kurulduğu yıllardan günümüze kadar kullanmış olduğu dış imajları ( boyamaları ) sizlerle paylaşıyoruz. (İmajlara verilen isimler resmi olmayıp birbirinden ayırt edilmek için kullanılmıştır)

Birinci Dönem Pijama İmajı ( 1958 – 1960 )

Türk Hava Yolları’nda ilk pijama imajı Ağustos 1958’de ilk olarak TC-SEV tescilli Viscount ile başladı. İmaj beş kırmızı şeritten oluşan pencere  çizgisi üzerinde, italik kuyruklu karakterlerden “TÜRK HAVA YOLLARI – TURKİSH AİRLİNES”  şeklindeydi. Tamamı beyaz olan kuyruğun orta yerinde Türk Bayrağı ve üzerinde 1956 yılından itibaren logo olarak kullanılan THY yazısı bulunuyordu. Bu tarihten sonra filodaki uçakların çoğu ” Birinci Dönem Pijama İmajı”nı aldılar.

İkinci Dönem Pijama İmajı ( 1960 – 1963 )

1960 yılında F-27  tipi uçakların filoya katılması ile birlikte pijama imajında bir  takım değişkliker yapılarak uçakların kuyruk kısımlarına Türk Bayrağı ortada kalacak biçimde iki alta üki üste kırmızı şerit eklendi. 1960 – 1963 yılları arasında kullanımda olan tüm Fiarchild ve Fokker F-17’ler, elda kalan 4 adet Viscount ve tüm DC-3/C47 tipi uçaklar bu imajla boyandı. Kanatlarının üstte olması yüzünden sadece F-27’lerde “TÜRK HAVA YOLLARI – TURKİSH AİRLİNES”  yazısı pencerelerin altına alınmıştı. Ayrıca dipnot olarak belirtmek gerek DC-3/C-47’lerin kuyruklarında filo numaraları yazmaktaydı.

Üçüncü Dönem Pijama İmajı (1963 – 1971)

1956 yılında Mesut Manioğlu tarafından çizilen yeni Yaban Kazı logosunun 1961 yılında düzenlenen yarışmayı kazanmasından sonra bulogo Türk HavaYolları’nın günümüze kadar resmi logosu olarak kullanılmıştır. Yaban kazı logosu 1961 yılından itibaren sadece THY evraklarında (tarifeler, biletler, antetli evraklar, ) kullanılmaya başlanmış 1963 yılından itibaren ise uçaklara uygulanmıştı. Logo “Üçüncü Dönem Pijama İmajı” ‘nda temel olarak Türk Bayrağı kokpitin hemen arkasına taşınmıştı. Kuyrukta bulunan altı çizgi, birinci ve altıncı çizgilerin tam otasında bulunan dairenin içine yaban kazı logosu ve logonun arka kanat açıklığına ise YHY harfleri oturtulmuştu. gövdenin alt kısmı boyasız metalik olarak açık bırakılmıştı. 1963 yılından itibaren filoda bulunan DC-3/C-47, F-27 ve Viscountlar dışında kiralık DC-7B,  SE-ERC, DC-9-15 TC-JAA ve DC-9-32’lerden TC-JAB, TC-JAC, TC-JAD, TC-JAE, TC-JAF ve TC-JAG şirkete bu imajla teslim edildi. 1970 yılının ağustos ayında teslim eidlen TC-JAG tescilli uçak bu imajda teslim edilen son uçak olmuştu. Bu imaj 1972 yılının sonlarına kadar kullanılmasına rağmen 1970 yılından sonra  yeni alınan uçakların hiç birine bu imaj uygulanmadı. Bu imajda da bir takım değişiklikler mevcuttu DC-3/C-47,  F-27 ve Viscountlarda bayrak gövdede değil kuyrukta pijama şeritlerinin üzerinde yer almıştı. Mart 1967’de teslim eidlen DC-7B SE-ERC tescilli uçak 10 aylık işletme boyunca Türk Bayrağı taşımadı. Sebebi ise yabancı tescille işletilmiş olması idi. DC-9’larda ise bayrak kokpit pencerelerinin hemen arkasında yer alıyordu. Ayrıca uçakların isimleri de burun kısımlarına yazılmaya başlanmıştı. DC-7B’nin hizmete girmesi ile birlikte Türk Hava Yolları uçaklarının  hepsine isim verilmeye başlanmıştı. Bir diğer ilginçlik ise TC-JAA, TC-JAB ve TC-JAC tescilli uçakların “TÜRK HAVA YOLLARI – TURKİSH AİRLİNES” yazısının ortasında bulunan ” – ” işaretinin olmamasıydı.

Boeing İmajı ( Tasarım )( 1970)

THY 1970 yılında yeni imj arayışı içindeyken Ekim ayında Boeing TC-JBA, TC-JBB ve TC-JBC tescilleri verilen 3 adet Boeing 727-2F2 tipi uçağı yepyeni bir imaj ile üretim hattından çıkarmıştı. Boeing’in kendi tsarımı olan bu imajda kokpit pencerelerinin üzerinden kalın, ikincisi tam ortasından ince ve üçüncüsü kokpit pencerelerinin tam altından kalın olrak başlayan üç kırmızı renkli şerit yolcu pencereleri üzerinden gövdeyi boydan boya katedip kuyruğun üzerinde devam ederek kuyruğun tepesinde son buluyordu. Kokpit pencerelerinin arkasında bir Türk Bayrağı ve arkasında düz ve kalın puntolarla          ” T H Y ” harfleri bulunmaktaydı. Kuyruktaki şeritlerin ortasında beyaz bir daire ve içinde kırmızı Yaban Kazı logosu ( THY yazısı olmadan) bulunmaktaydı. THY’nin teslim almadığı bu 3 uçak yaklaşık 6 ay kadar Boeing tesislerinde bekledikten sonra Continental Airlines şirketine verildi.

Devam edecek…

Kapak Fotoğrafı: Airteamimages

(Daha önce de kaynak olarak kullanmış olduğum Kıvanç Hürtürk ve Gökhan Sarıgöl beyefendilerin kaleme aldıkları harika bir kaynak kitap olan ” Türkiye’de Ticari Havacılık Tarihi II” isimli kitaptan havacılık tarihi hakkında  faydalanabilirsiniz. Bu konuda ve daha bir çok konuda kaynak olarak kullandığım ve her sayfasında ilginç ve değerli bilgiler bulduğum her havacılık meraklısının merak ettiği bilgiler ile dolu olan kitabın özelliğini de sizlere belirtmeden edemedim.)

2. Bölüm İçin TIKLAYINIZ

Bu yazı 1605 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV