Gerçeği Teslim Edilirken Sanalıda Teslim Edildi

Paylaş
 

Erhan Aydoğdu – Gerçek havayolu şirketlerinden ayrı birde sanal olarak uçan sanal pilotlar mevcut. Bilgisayar başında her ne kadar sanal olsa da uçuş süreleri ve yaptıkları gerçeklerini aratmıyor. Bunlardan biri de Turkish Virtual Airlines. VATSIM isimli sanal ortam topluluğunda Türk Hava Yolları çağrı kodları ile sanal uçuşlar gerçekleştiren sanal pilotlardan biri olan Efe Dağhan bu gün yapılan Türk Hava Yolları Kargo’nun ilk Boeing 777 kargo uçağı olan TC-LJL’nin teslimat uçuşunu birebir sanal ortamda gerçekleştirdi. Aynı zamanda uçağı sanal ortamda boyayan da yine kendisi.

Bundan sonrasını kendisinden dinleyelim:

“Türk Hava Yolları’nın Boeing 777 Cargo alacagi haberleri kesinlestiginde hemen FSX icin ucagi boyadım. TC-LJL ve TC-LJM olarak boyadığım uçakları dropbox hesabımdan FSX’te ucan arkadaşlarımla paylaştım. Daha sonrasında uctugum site olan Turkish Virtual Airlines’a teslimat ucusu yapalım fikrimi dile getirdim ve olumlu sonuç aldım.

VATSIM’de yer alan Turkish Virtual Airlines ailesi olarak 2001 senesinden bu yana gercek uçuşların kurallarınıve yapılmasını gerekenleri sanal ortama yansıtarak ucuş kalitemizi arttırmayı hedefliyoruz ve başarıyoruz da. 777F teslimat uçuşu ile de sitede ilk Cargo 777 uçuşunun teslimatını da gerçekleştirmiş olduk.

Uçuş gerçegi gibi yaklaşık 12 saat 15 dakika sürdü ve İstanbul hava sahasına girer girmez Istanbul Approach ile bağlantı kurduk. Istanbul 23 pisti uzerinden 1000 feetde önce Istanbulu selamladık ve pas geçtik. Sonrasında da soldan Marmara Denizi üzerine döndük. Ve yeniden soldan dönüşle 23 pistine teker koyup uçağımızı sanalda da olsa teslim ettik.

Her ne kadar bir çok insan sanal deyip geçse de aslında sanal uçuş yapmak insana daha doğrusu meraklısına pratik kazandırıyor.  Şöyle ki, uçak kokpitine gerçek hayatta girdiğinizde yabancılaşmıyorsunuz veya IFTC gibi bir simülasyonda uçarken zorlanmıyorsunuz. Yaptığımız hobinin gerçekle tek farki arkada 200 yolcu taşımıyoruz.

Bu uçuşumda yardımcı olan

Bahadır ALKES
Sebahattin PEKEL
Yalçın KESER
Erhan Mecit ARTUC

başta olmak uzere

Tüm Turkish Virtual Yönetimine sağladıkları destekten dolayı çok teşekkür ederim.”

Uçağı indirip sanal ortamda kullanmak isteyenler aşağıdaki adresi kullanabilirler:

https://www.dropbox.com/s/cwujqk6r9qn4uin/TC-LJL.rar?dl=0

Sanal teslimat uçuşunun fotoğrafları :

 

 

Bu yazı 1556 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV