Güncelleme Bekleyen Türk Uçakları

Paylaş
 

Geçtiğimiz ay Etiyopya’da düşen Boeing 737 MAX8 tipi uçağın kazasının ardından küresel bir kriz dönüşen ve MCAS sistemindeki bir problemden düştüğü açıklanan uçak kazasının ardından dünya çağpında tüm kullanılan Boeing 737 MAX tipi uçaklar yere indirilmişti.

Ülkemizde bu uçağı kullanan iki havayolu şirket var. Biri 13 adet ile Türk Hava Yolları diğeri 1 adet ile Corendon Airlines. Ve haliyle alınan kararile bu uçaklarda yere indirildi. Alınan özel izinle uçaşları durdurulan uçakların çoğu Atatürk Havalimanı’ndan İstanbul Havalimanı’na gönderilmişti. Corendon’un Boeing 737 MAX8 uçağı ise Antalya Havalimanı’nda güncellemenin yapılacağı tarihi bekliyor.

Aktif olan uçakların durumu böyleyken birde siparişte olup teslim edilecekken bu olayın patlaması ile fabrikada imalat hattından çıkan ve test uçuşlarının yapılıp teslimatlarının olmasını Boeing’in Seattle’daki tesislerinde bekleyen bir o kadar daha uçak mevcut.

Bu uçakların ise şirketlere göre dağılımı şöyle:

Türk Hava Yolları :

Boeing 737 MAX8

TC-LCN, TC-LCO, TC-LCP ve TC-LCR ( Fotoğraflar : Chris Edwards – Woody’s Aeroimages)

Boeing 737 MAX9

TC-LYB ve TC-LYC

Sunexpress:

Sunexpress Germany

Boeing 737-MAX9

D-ASMA, D-ASMB, D-ASMC

Sunexpress Türkiye

Boeing 737 MAX8

TC-SOI

Corendon:

Boeing 737 MAX8

Tescili Belli değil.

Bu uçaklar imalat hattından çıktılar ve çoğu boyanarak test uçuşlarını yapmaya hazırlar. Hatta bir kaçı testini yaptı ve teslimatını yapmak üzereydi. Ancak uçaklar yere indirildi ve bu uçaklar da güncellemenin yapılasını Boeing’in Seattle’daki tesislerinde bekliyor.

 

Bu yazı 1092 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV