Hava Malzeme Transit Komutanlığı

Paylaş
 

Hava Malzeme Transit Komutanlığı’nın Görevi nedir? Hava Malzeme Transit Komutanlığı ne iş yapar? Hava Malzeme Transit Komutanlığı – Hv. Mlz. Trst. Klığı nerede?

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin her birimi olduğu gibi en gözde kuvvetlerden biri olan Türk Hava Kuvvetleri’nin kargo uçaklarını doğal afetlerde, hemen hemen her ürlü yardım operasyonlarında görmekteyiz. Peki bu uçaklarını operasyonları nasıl düzenleniyor hiç merak ettiniz mi?

Hamit Kaan Arca Türk Silahlı Kuvvetleri’nde askeri kargo operasyonları yapan ve düzenleyen birim olan Hava Malzeme Transit Komutanlığı hakkında bilgilendirici bir video çekti ve paylaştı. Havacılığın içinde amatör olarak bulunmamıza rağmen çoğu vatandaş gibi bizimde ilk kez duyduğumuz Hava Malzeme Transit Komutanlığı’nın görevleri nelermiş hep beraber öğrenelim.

Hava Malzeme Transit Komutanlığı İstanbul Haydarpaşa‘da 63 dönüm arazi üzerine konuşlu bir birim olarak görev yapmaktadır.

Hava Transit Malzeme Komutanlığı’nın görevleri:

  • Milli Savunma Bakanlığı – MSB ve Türk Hava Kuvvetleri tarafından dış tedarik yolu ile temin edilerek ticari uçaklar ile ülkemize gelen ve giden malzemelerin gümrük işlemleri,
  • Havayolu ile yurtdışından gelen ve gümrük işlemi biten melzemelerin antrepoya sevkinin sağlanması, İstanbul Sabiha Gökçen, İstanbul Atatürk ve İstanbul Havalimanından askeri uçakları ile icra edilen personel ve malzeme nakilleri için Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve diğer kuvvet komutanlıkları ( Jandarma Genel Komutanlığı dahil) terminal hizmeti verilmesi,
  • Ülkemize deniz yolu ile gelen askeri melzemelerin gümrük işlemlerinin yapılması,
  • Yurtdışından NATO ve diğer askeri tatbikatlar kapsamında karayolu ile Türkiye’ye gelen diğer ülkelere ait askeri araçların giriş ve çıkış gümrük işlemlerinin yapılması, yurtdışından gelen malzemelerin direkt taşımacılık yönetmiyle Eskişehir, Ankara ve Kayseri Hava Bakım Fabrika Müdürlüklerine sevkidir.

Komutanlığın hedefi etkin, ekonomik, emniyetli ve kesintisiz lojistiktir.

 

Bu yazı 1536 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV