Hava SOJ Sistemlerine Aselsan İmzası

Paylaş
 

Erhan Aydoğdu – Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyacı olan 4 adet Hava SOJ sisteminin tedariği 2 Kasım 2017’de yapılan Savunma Sanayii İcra Komitesi kararıyla Aselsan’a verildi. 6 Mart 2000, 1 Temmuz 2009 ve 15 Haziran 2010 tarihli SSİK kararlarıyla baslatılan Hava Platformunda Uzaktan Elektronik Destek/Elektronik Taarruz (ED/ET) Sistemi Projesi kapsamı nezdinde, düşman haberleşme sistemleri ve radarlarının (hava savunma, erken ihbar vb.) tespit/teşhis edilmesi, konumlarının bulunması ve bu sistemlerin özellikle sınır ötesi harekatta dost unsurlara karşı kullanılamaması amacıyla karıştırılması ve aldatılması hedeflenmektedir.

Platformların; geniş frekans bandında etkinlik, yüksek çıkış gücü, radar ve haberleşme yayınlarının hassas yön ve konum tespiti, Aktif Faz Dizili Elektronik Tarama Teknolojisi, frekans atlamalı DSSS sinyallere veri linklerine karşı etkinlik, yüksek irtifada uzun süre havada kalma kabiliyeti, Yer Destek Merkezi ile koordineli gerçek zamanlı görev icrası, radar ve füze tehditlerini algılama ve karşı tedbir atım yeteneklerine sahip olmasi hedeflenmekte.

İnternet kaynaklarından edinilen  bilgilere göre, daha önceden 2 adedi ithal, 2 adedi yerli geliştirme olarak da planlanan Hava SOJ ( Stand Off Jammer ) sistemlerine entegre edilecek görev sistemlerinin artık hepsi yurt içi imkanlarla üretilecek.

Sözleşmenin 2018 yılı ilk çeyreğinde imzalanması planlanmakta olup teslimatların 2023-2025 yılları arasında gerçekleştirilecektir.

turksavunmasektoru.com

Bu yazı 1638 kere okundu.
Etiketler:
askeri haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV