Havacılığın Doğadan Aldığı İlhamlar

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları

İnsanlar yüzyıllardan beri doğada var olan nesneleri, canlıları kopyalayıp hayatı kolaylaştırmışlardı. Günümüzde ” biyomimetik ” adı verilen bilim kolu adı altında doğadaki canlıların yapılarını incelenerek teknolojinin çeşitli alanlarında çığır açılmasına olanak sağlayan buluşlara imza atılıyor. Havacılık bu bilimden ilham alan teknolojinin bir kolu olarak hayatımızda. Bakalım havacılık biyomimetik biliminden nasıl nasiplenmiş.

  1. Helikopter ve Yusufçuk Böceği

Yusufçuk böceğini ilk gördüğümüzde helikoptere ne kadar da benzediğini fark etmemek mümkün değil. Yusufçuğa halk arasında bizler helikopter böceği desek de o helikopterlerden önce de vardı. Uçuş stili ve denge sistemiyle helikopter üreticiler ve tasarımcıları yusufçuğu tasarımlarına adapte etmişlerdir.

2. Concorde Tipi Uçaklar Ve Yunus

Ses hızını aşmayı başarabilen İngiltere-Fransa ortak yapımı Concorde uçaklar ilk uçuş denemesini 1969’da yapmıştı. Concorde’un Rus karşılığı TU-144). Bu tip uçakların  tasarımında yunusların burun kısmı etkili olmuş, bunun nedeniyse havanın bu sayede dış yüzeyde yaptığı sürtünmeyi azaltmasıymış. Kuyruk yüzgeci suyun yüzeyinde motor görevi gören yunusların bu özelliğinden de esinlenen mühendisler Concorde’un motorlarını arkaya yerleştirmişler. Concorde’un kalkış sırasında geçirdiği kazanın arkasından düşmesi ile birlikte bu uçakların 2003 yılında üretimi durmuştu.

3. Aerospace Uçağı Ve Kedi Balığı

Sesten hızlı uçabilen Mc Donnell Douglas’ın ‘Orient Express’ modeli, tasarımında kedi balığının hidrodinamiğe elverişli şeklini esas alarak uçarken karşılaştığı hava direncini en az seviyeye çekmeyi başarmıştır.

4. Uçak Kanatları Ve Yusufçuk Böceği

Havacılık tarihinde ilk uçaklar tasarlanırken mühendisler havadaki akımların neden olduğu titreşimlerin uçağa zarar vermemesi için uçak kanatlarının uç kısımlarını ağırlaştırmışlardı. Yusufçuk böceğinin kanatlarındaki hücreler de yoğunlaşarak aynı işlevi görüyor.

5. Jet Uçak Motorları  Ve Mürekkep Balığı

Bir jet motorunun kabaca  çalışma prensibi şöyledir: Motor bir ucundan havayı emerken diğer ucundan büyük bir hızla dışarı bırakır. Büyük bir itki sağlayan uçak motorlarının egzozlarından yüksek hızla çıkan hava özel kanallar aracılığyla havaya veya istenilen yere doğru püskürtülür. Normal jet motorlarının çalışma prensibi kısaca böyleyken, yere doğru havayı püskürten  sistemle Harrier tipi jet uçakları dikey iniş-kalkış yapabilirler. Jet motorlarının yapılmasında esinlenen mürekkep balığında ise cep benzeri iki açıklık bulunur. Bu açıklıklardan alınan su, kuvvetli kaslardan oluşan esnek bir torbaya alınır. Torbada arkaya doğru açılan kanaldan kasların kasılmasıyla kesedeki su büyük hızla kanaldan atılır ve düşmanlardan kaçabilmek için 32 km’ye varan hızlara ulaşabilir.

6. Uçaklar ve Kuşlar

Genelde göç eden kuşların uçma şekli olan V şeklinde uçuşu hepimiz görmüşüzdür. Kuşların V şeklinde uçma nedenleri enerji tasarrufunu sağladığı içindir ve bu uçak tasarımlarına ve da ilham olmuştur.

Kaynak: Onedio

Bu yazı 7434 kere okundu.
Etiketler:
haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV