“Havadaki Uçak Gemisi” Boeing 747 ACC

Paylaş
 

1970’lerin başında, parazit savaşçısı kavramı, uçak gemisi uçağı olarak bir 747 jumbo jetin kullanımını içeren bir Boeing çalışmasına, ancak proje aşamasında kalan bir çalışmaya imza atmıştı.

Çalışma, Ohio’daki Wright-Patterson Hava Kuvvetleri Üssünde ABD Hava Kuvvetleri Uçuş Dinamikleri Laboratuvarı’ndan (USAF FDL) bir sözleşme kapsamında gerçekleştirildi.

Boeing’in çalıştığı konsept son derece iddialıydı ve “havadaki uçak gemisi (AAC)” olarak bir 747-200 sınıfı jet uçağında on adet “microfighter”ın taşınmasını içeriyordu. Boeing  747, sadece microfighter tabir edilen özel tasarım jet savaş uçaklarını içinden çıkarıp fırlatmaya aynı zamanda yine uçağın içine almaya yeteneğine sahip olacaktı. Uçak aynı zamanda onları uçuşa hazırlayacak veya yakıt ikmali için geri geldiklerinde bir sonraki yeni bir sorti için yakıt ve silah ve mühimmatla doldurma yeteneğine de sahip olacaktı. 747, mikrofighter başına üç sortiyi desteklemek için yeterli materyal taşıyacaktı. Çalışma aynı zamanda Lockheed C-5A tipi kargo uçağının da taşıyıcı uçak olarak kullanılmasını da düşünmüş, ancak şaşırtıcı bir şekilde Boeing mühendisleri 747’yi daha iyi bir seçim olarak değerlendirmiştir.

Projeden öteye gidemeyen o çalışmanın görüntüleri:

Bu yazı 1859 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV