Havayolu Şirketleri ve Uçak Adetleri – Abelag Aviation

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları

Dünyadaki hemen bütün havayolu şirketlerinin filosundaki uçak modelleri ve sayıları eminiz ki bütün havacılık meraklılarının merakındadır. Hangi Havayolu şirketinde, hangi model uçaktan kaç adet var? Özellikleri neler? Bu  yazı dizimizde o konuyu işleyeceğiz. Alfabetik sıraya göre gideceğimiz için öncelikle A harfinden başladık.

Diğer Şirketler için TIKLAYINIZ

Sırada Belçika merkezli 1964 yılında kurulmuş  Abelag Aviation şirketi var. Şirketin kullandığı toplam uçak sayısı bazı internet kaynaklarında 1 adet gözüküyor. Şirket Avrupa’da iş adamlarını taşımak, ambulans ve charter uçuşlar  için kurulmuş. 1979 yılında bir adet Boeing 707 tipi uçak, 1980 yılında adet te  Boeing 737-200 tipi uçak Gulf Air şirketinden kiralık olarak bir süreliğine yer almış. Şirket ilk özel jetini 1970 yılında bünyesine katmış. Ardından 1980 yılında uzun menzilli bir jet daha filoya katılmış. 1990 yılına gelindiğinde şirketin bünyesindeki uçak sayısı 10 adet olmuştu. 2000 yılında Benelüks’ün en büyük iş jeti filosuna sahip olan havayoluşirketi ünvanının aldı. 2013 yılında Lüxemburg merkezli Luxaviation şirketi satın alarak Abelag avition’u bünyesine kattı. İnternet kaynaklarının kısıtlı olmasından dolayı şirketin bünyesindeki uçak sayısı ve modelleri net olarak bilinmese de bir kaç yerde rastlanılan bilgilere göre şirketin kullandığı uçaklar şöyleydi:

Boeing 707-251C – 1 adet

Boeing 737-2P6(A) – 1 adet

Beechcraft King Air 200 – 2 adet

Bombardier Learjet 45 – 3 adet

Cessna Citation CJ2 – 3 adet

Cessna Citation CJ3 – 2 adet

Cessna Citation Excel – 6 adet

Cessna Citation V Ultra – 1 adet

Dassault Falcon 2000 LX Easy – 4 adet

Dassault Falcon 7X – 2 adet

Kaynak: wiki

Ayrıca ünlü havacılık kazaları sitesi avition safety net sitesindeki bir bilgide Abelag Avition şirketine ait (ancak şirket filosunda gözükmeyen) Embraer Phenom 100 tipi bir uçağın 2013 yılında Berlin – Schönefeld Havaliamında kaza geçirdiği ve uçağın tamamen kaybedildiği bilgisi paylaşılmış.

Bu yazı 1648 kere okundu.
Etiketler:
haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV