Havayolu Şirketlerimizin Tahliye Uçuşları Ve Afet Günleri

Paylaş
 

6 Şubat 2023 günü 11 ilimizi etkileyen deprem felaketi nedeni ile bölgeden bir çok tahliye uçuşu yapıldı. Çeşitli nedenlerle başka illere gitmek isteyen vatandaşları havayolu şirketleri 1 Mart 2023 tarihine kadar ücretsiz olarak taşıdı. Burada şunuda belirtmek gerekiyor : Bölgeden yapılacak uçuşlar 1 Mart 2023 tarihi itibarı ile ücretli ve tarifeli olarak devam edecek ve biletler 550 TL civarında olacak şekilde sabitlendi. Ancak bu sabit fiyatın ne kadar süre ile olacağı hakkında bir açıklama yapılmadı.

Peki Gaziantep, Elazığ, Malatya, Karamanmaraş, Adana gibi havalimanlarından yapılan tahliye uçuşlarında THY  – Anadolujet – Pegasus – SunExpress şirketleri kaç uçuş ile kaç kişi taşıdı?

Yapılan tahliye uçuşlarında

Türk Hava Yolları – THY 4885 uçuş ile 417.199 kişi,

Pegasus Havayolları – 785 uçuş ile 152.950 kişi,

SunExpress 424 uçuş ile 18.000 kişiyi bölgeden tahliye etti.

Tabi unların yanında Corendon Havayolları, Freebird, Tailwind, Southwind, Mavi Gök Havayolları, BBN Airlines şirketleri de uçakları, ülkemizin diğer özel jet şirketleri de uçağı olan herkes özel uçakları ile tahliye ve kargo uçuşlarında destek için bölgedeydi.

Bunların yanında başta Türk Hava Yolları Kargo THY kargo, MNG Kargo, ULS kargo gibi şirketlerimizde başta Adana ve İncirlik Hava üssü gibi meydanlara durmadan malzeme ve kargo taşıdı.

Tabi uçuşlar bunlarla sınırlı değil. Ambulans uçak ve helikopterlerimiz de bir çok sefer ile durumu kritik olan depremzede vatandaşlarımızın emrindeydi. Onlarda bölgeden durmadan yaralı tahliyesi için uçuşlar düzenledi, Hatta yaralı ve depremzede tahliyesinde Türkiye Cumhuriyeti VIP uçakları da görev alarak çeşitli illere yaralı ve depremezede vatandaşlarımızı taşıdı.

Ve unutulmayacak olanlar… Gözbebeklerimiz… Türk Silahlı Kuvvetlerimiz…

Başta Türk Hava Kuvvetleri olmak üzere Deniz Kuvvetleri, Kara Kuvvetleri, Jandarma, Emniyet teşkilatımızın tüm unsurları afetin ilk dakikalarından beri kargo, malzeme , araç ve gereç taşımalarının yanında bölgeden yaralı ve  tahliye uçuşlarında gece gündüz durmadan çalıştılar. Tabi bunların yanında insansız hava araçlarımızı da unutmamak gerek. Onlarda havadan görütülemeler yaparak çalışmalara destek oldu.

Ve son olarak enkaz altında kalanları çıkarmak için ülkenin her yerinden gelen kurtarma ekipleri, özellikle uçağı bekletmeden bir an önce bölgeye gidip çalışmak için can atan, koşa koşa uçağa giden madencilerimize, tüm ülkemizin vatandaşları adına canla başla çalışan yukarıda saydığımız tüm unsurlarda yer alan herkese, sağlık ekiplerine, aklımıza gelmeyen tüm emeği geçenlere candan teşekkürler… Allah tekrarlarını yaşatmasın….

 

 

Bu yazı 303 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV