Havayolu Şirketlerinden Koronavirüs Önlemleri

Paylaş
 

Tüm dünyaya yayılan koronavirüs salgını nedeniyle ülkemiz havayolu şirketlerinden Türk Hava Yolları ve Onur Air coronavirüs salgınına karşı aldıkları önlemleri duyurdular.

Türk Hava Yolları Coronavirüs – Koronavirüs – Covid19  önlemleri neler?

Bu kapsamda, THY’nin de diğer hava yolları gibi Nisan ayı itibariyle kabin personelini ücretsiz izne çıkaracağı ve pilotların da part time çalışma düzenine geçme çalışmalarının planlandığı, Koranavirüs (Covid-19) salgınının Mart ayındaki seyrine göre alternatif izin uygulamasına geçilebileceği iddia ediliyor.

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, korona virüsü için alınan tedbirlerle ilgili açıklamada bulundu.

Aycı’nın açıklamaları:

Çin, Güney Kore, Nahçivan’a düzenlenen seferlerimizi iptal ettik. Uçaklarımızı da dezenfekte ediyoruz. Ondan sonra sefere alıyoruz. Tüm Sağlık Bakanlığımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz. Sağlık Bakanlığımız insiyatif alarak virüsün önüne geçti. Sağlık Bakanlığımız ve Fahrettin Koca Bakanımızla birlikte çok önemli adımlar atıldı.

Sadece Asya değil aynı zamanda Avrupa’da bundan sıkıntı içerisinde. Avrupa’dan virüsün ülkemize bulaşmaması için bir dizi tedbirleri zamanında alıyoruz. Pek çok havayolu şirketinden önce adım atarak ülkemize ulaşmasını önlemek için adımlarımızı attık. Diğer tüm uluslararası kuruluşlarla birlikte yakından çalışmalıyız.

THY personeline de bir kez daha teşekkür edeceğim. 

Onur Air Coronavirüs – Koronavirüs – Covid19 önlemleri neler?

Dünya’da hızla yayılan ve Sağlık Bakanlığı tarafından bazı ülkelere yapılan uçuşların yasaklanmasına kadar önemli kararlarla ülkemize taşınması engellenmeye çalışılan Koronavirüs için önlemler havayolu şirketleri tarafından da alınmaya başlandı.

Onur Air; sertifikalandırılmış ürünler kullanılarak belirli aralıklarla uçakların dezenfekte edilmesinden yolcuları virüs konusunda bilgilendiren broşürlerin koltuk ceplerine konulmasına kadar bir dizi önlem aldı. İşte önlemlerin bazıları;

  • Onur Air uçakları sık aralıklarla dezenfekte edilecek. İlgili uluslararası kuruluşlarca sertifikalandırılmış ürünlerle dezenfekte edilen uçaklar koruyucu süreç bitmeden tekrar dezenfekte edilecek.
  • Uçak temizliğini yapan şirketlerin her uçuştan sonra gerçekleştirdiği temizlikle yemek masaları, baş üstü dolap kapakları, tuvaletler vs. gibi bölgelerin özel işlemlerden geçirilmesi takip edilecek.
  • Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan formlar belli ülkelerden gelen yolcular tarafından doldurulacak ve bu formlar kabin görevlileri tarafından uçağın inişini takiben ilgili birimlere iletilecek.
  • Yolcular takip edilecek ve virüs belirtisi gösterenler uçağa kabul anında tespit edilmeleri durumunda uçağa alınmamaları, uçuş sırasında tespit edilmeleri halinde ise derhal hudut sağlık birimlerinin bilgilendirilmesi sağlanacak.
  • Gerekirse uçakta bulunan iki adet ısı ölçerle yolcunun durumu kontrol edilecek.
  • Kabin görevlilerinin tamamı uçuş sırasında maske ve eldiven kullanacak.
  • Uçak içerisinde çok sayıda dezenfektan jel bulundurulacak.

Şirket içi eğitimlerle ilgili birimlerin koordinasyonunun sağlanarak konunun takibinin gerçekleştirildiğini söyleyen Onur Air Genel Müdürü Teoman Tosun; “Havayolu olarak Sağlık Bakanlığımızın aldığı tüm önlemlerin yanı sıra biz de şirket kurallarını bu yönde zenginleştirdik. Elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz” açıklamasında bulundu.

Onur Air başta Avrupa olmak üzere Rusya, Mısır, Suudi Arabistan gibi birçok farklı ülkeye günde 100’ün üzerinde uçuş gerçekleştiriyor.

Ayrıca Onur Air yaptığı başka bir açıklamada ise

“Koronavirüsün görüldüğü bazı ülkelerin vatandaşları ve bu ülkelerde bulunmuş kişilerin uçuşlarına yönelik kısıtlamalar söz konusudur. Uçuşlarınız ile ilgili herhangi bir sorun yaşanmaması için giriş yapacağınız ülkelerin güncel seyahat kurallarını o ülkelere ait resmi kurumlardan teyid etmenizi önemle hatırlatırız.” ifadelerini kullandı

Aynı şekilde ülkemizin diğer şirketlerinin de aldığı önlemleri sizlerle paylaşacağız.

 

Bu yazı 532 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV