Hayatları Bitiren Belge

Paylaş
 

Merhabaslar Havacılık Meraklıları

Son bir kaç gündür tüm dünyayı ve spor dünyasını yasa boğan Kolombiya’daki futbol faciasının yankıları halen sürüyor. Ancak bu gün öyle bir belge yayınlandı ki gerçekten başlıktaki gibi hayatları bitiren belge niteliğinde.

Uçağın yakıt bitmesi yüzünden düştüğünü bu belgeyle artık kesinleşti diyebiliriz. Belge uçağın uçuş planı. Belgede uçağın Bolivya’dan Medellin’e 4 saat 22 dakikada varacağı belirtilmiş. Ancak hayatları  bitiren belgedeki şok ayrıntı ise uçağın toplam yakıtı ile gidebileceği bölümdü. Burada da 4 saat 22 dakika yazıyordu. Bu belgeye göre  kaptan pilot büyük bir risk alarak uçağın yakıtını ucu ucuna almıştı. Varacağı meydan ile uçaktaki yakıt miktarı ucu ucuna yetecek düzeydeydi. Olası bir acil durumda havada bekleyecek yada çevredeki herhangi bir meydana yönlenecek yakıtı bu belgeye göre yoktu. Havayolu şirketi dispatch yetkilisinin bu yakıt miktarı ile uçağın Medellin’e gitmesinin mümkün olmayacağını söylemesi üzere “Yakıt bize göre uygun. Kaptan pilotumuz, sürenin yeteceğini, hatta planlanandan daha kısa sürede varacağımızı belirtti” diyerek ikna ettiği ise bir başka iddia.

Bu kaza ile Lamia şirketinin uçuş lisansının askıya alındığını ve havayolu şirketinin uçuşlarının durdurulduığunu daha öncede yazmıştık. Kazada, düşen uçakta bulunan  Lamia’nın sevk yetkilisi Quispe ile kaptan pilot Quiroga da hayatını kaybetmişti. Medellin havalimanına yaklaşırken yakıtı kritik seviyede olan  uçağın kaptan pilotunun, kuleye acil durum bildirimi yapmadığı için iniş önceliğini kaybettiği ve bu yüzden uçağın yakıtının bittiği öne sürülmüştü.

İşteo belge:

belge_9

kaynak: airporthaber

Bu yazı 1491 kere okundu.
Etiketler:
haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV