Hedef Yok Edildi- Kore Havayolları uçuş 7

Paylaş
 

Merhaba dostlar! Bugün akıl almaz bir hikaye ile sizlerleyim.

1 Eylül 1983 , Perşembe. Kore Havayolları’na ait 7 sefer sayılı Boeing 747-200, 246’sı yolcu 23’ü mürettebat 269 kişiyle New York’tan Anchorage aktarmalı olarak Seoul’e gidiyordu.

Sabah 3:26

Yolcular ve ekip iki büyük patlama duydu. Ardından uçağın içindeki basınçlı hava hızla dışarı kaçmaya başladı. Bu sırada uçak spiraller çizerek okyanusa doğru dalıyordu.

30 dakika geriye gidelim, saat sabah 2:56’ya.
Sovyetler , bölgede bir Amerikan casus uçağı tespit etmişti ve radarlarda uçağı izliyordu. Ardından hemen önleme uçakları kaldırıldı. Yarım saatlik bir kovalamacanın ardından lider savaş uçağının pilotu uçağı vurmuştu. Bilinmeyen şey ise, vurduğu uçağın 269 kişi taşıyan bir yolcu uçağı olduğuydu. Kore Havayolları uçuş 7, Sovyetler tarafından düşürülmüştü.

Şimdi gelelim olayların örgüsüne…

1 Eylül gecesi, Sovyetler Birliği, Kuril Adaları’nda bir füze testi yapacaktı. Bu testi gözetlemek ve kayda almak için ise ABD ordusu, RC-135 tipi bir casus uçağı bölgede uçuruyordu.

Bir RC-135(kaynak Wiki)

Bu sebeple Sovyet ordusu yüksek alarm durumundaydı.
Derken otopilotu yanlış ayarda bırakan pilotlar yüzünden KAL-7 sefer sayılı uçak Kamçatka Yarımadası üzerinde Sovyet hava sahasına girdi.

Sovyetler derhal önleme uçakları kaldırdı. 4 adet Mig-23 , “davetsiz misafir”i takip etmeye başladı. Ancak Kore uçağı çok hızlı ve yüksekten uçuyordu ve Mig pilotları uçağa yetişemeden uçak Sovyet hava sahasından çıkmıştı.

Ancak henüz hiçbir şey bitmemişti. Uçak kısa bir süre sonra Sakhalin Adası üzerinden geçecekti. Yani Sovyet hava sahasını ikinci kez ihlal edecekti. Sakhalin’deki üsten derhal Su-15 uçakları havalandı.

Sovyet Hava Savunma Kuvvetleri’ne ait bir Su-15(kaynak wiki)

Bu uçakların lideri ise Binbaşı Gennady Osipovich’ti.
Gennady Osipovich :

Osipovich hedefe yaklaştı. Merkez ile yaptığı konuşmalar şöyle kaydedilmişti:
Osipovich- ‘Onu hem radarımda hem de gözümle görüyorum’
Merkez- “Topla uyarı atışı yapın”

Ancak sorun şuydu ki, Osipovich’in 30mm’lik topunda uyarı atışı için kullanılması gereken izli mermilerden hiç yoktu. Bu yüzden Osipovich 200 mermi harcamasına rağmen uyarı atışları fark edilmemişti.

Ayrıca tam o sırada Kore Havayolları uçağı yükselme talimatı almıştı ve bu hızında bir miktar düşüş yaşattı. Osipovich uçağı takip edemedi ve altından geçmek zorunda kaldı. Bu yavaşlama Osipovich’i bunun bir düşman olduğuna ve kendisini atlatmaya çalıştığına ikna etmişti.
Osipovich- ‘Hedef çok hızlı ilerliyor ve sınıra yaklaşıyor’
Merkez-“ Saldırı için konum alın”
Osipovich – ‘Hazırım’
Merkez- “ Devlet sınırının ihlali gerekçesiyle hedefe yaklaşın ve onu yok edin!”

Osipovich uçağa iki adet radar güdümlü füze attı. Biri ıskalarken diğeri sabah saat 3:26’da uçağın kuyruğuna çarptı ve ciddi bir hasara neden oldu. Uçak basınçlı havasını kaybediyordu. Ayrıca tamamen kontrolden çıkmıştı. Osipvich merkeze ‘Hedef yok edildi’ anonsunu geçip karargaha döndü. Kore Havayolları uçuş 7 ise okyanusa çakıldı. Maalesef 269 kişiden kurtulan olmadı.

Gennady Osipovich’in 2000’li yılların başında televiyon kanallarından birinde bir belgesele verdiği röportajdan bir kesiti yazılı olarak sizlere sunup yazımı noktalıyorum:

“Uçağa yaklaştığımda üstünde ve kanatlarındaki yanıp sönen ışıklarını fark ettim, askeri uçaklar görevdeyken bu ışıkları kullanmazdı. Ve uçak sivil boyamalıydı. Ancak bunun kafamızı karıştırıp bizi atlatmak için bir yanıltma taktiği olduğundan emindim.

Kokpitin yanına kadar gidip paralel uçuş yaptım. Işıklarım açık her şey protokole uygundu. Nasıl beni göremez? Eğer gerçekten bir sivil uçağı olsaydı beni görür ve tepki verirdi. Topla uyarı atışı yaptığımda da tepki vermedi. Tam konum aldığım sırada birden yükselip hızını azalttı, beni atlatmaya çalışıyordu. Artık bir düşman uçağı olduğundan kesinlikle emindim. Bir dönüş yaparak biraz daha arkasına geçtim, roketleri kilitledim ve ateş ettim. Kuyruğun altındaki patlamayı gördüm, uçağın ışıkları söndü ben de karargaha döndüm.”

Yorum sizlerin dostlar.

…Murat Deniz Şenol…

Bu yazı 1851 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir adet yorum var.

  1. reşit şahin dedi ki:

    Ayrıca Osipoviç uçakta pilotlardan başka kimsenin bulunmadığını üzerine basa basa söylüyor.

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV