Hırvatistan Rafale Savaş Uçağı Alıyor

Paylaş
 

Hırvatistan Rafale savaş uçağı alıyor.

Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenković, Hırvatistan hükümetinin HırvatistanHava Kuvvetleri için fransa’dan 12 adet ikinci el Rafale F3-R savaş uçağı satın alma kararı aldığını söyledi.

Plenkoviç ” Çok amaçlı savaş uçağının satın alınması, Hırvatistan’ın NATO üyesi ve Avrupa Birliği’nde ortak olarak konumunu güçlendirecek. İlk kez savunma yeteneklerimizi güçlendirmek için ayrılan GSYİH’nın yüzde 2’sine ulaşacağız” dedi.

Anlaşma yaklaşık 999 milyon Euro (1.2 milyar ABD Doları) değerinde olacak ve uçağa ek olarak silah sistemleri, yedek parçalar, lojistik ve eğitimi kapsayacak. Kabinenin kararının ardından Zagreb, sözleşmenin ayrıntılarını Paris ile müzakere etmeye devam edecek. Plana göre Fransa, ilk altı adet çift motorlu uçağı 2024 yılında teslim edecek ve kalan altı uçak ise ertesi yıl tedarik edilecek. Teslim edilen uçakta 10 adet tek kişilik ve iki adet çift kişilik savaş uçağı bulunacak.

Zagreb’in değerlendirdiği diğer teklifler arasında amerikadan F-16 Block 70 uçakları, İsveç’ten JAS-39 Gripen C/D savaş uçakları ve israil’den F-16C/D Block 30 uçakları satın alınması gündemdeydi. Satın alınan uçaklar ile, Hırvatistan Hava Kuvvetleri, eski Sovyet tasarımı Mikoyan MiG-21 avcı uçaklarını değiştirmeyi hedefleniyordu. 2018 yılında  Hırvatistan Savunma Bakanlığı, kullanılmış israil F-16’larını satın almayı planladığını duyurdu, ancak 2019’un başlarında hükümet kararı rafa kaldırdı ve ihaleyi yeniden başlattı.

Hırvatistan Hava Kuvvetleri Envanteri İçin TIKLAYINIZ

Ülkeler Ve Hava Kuvvetleri – Hırvatistan

Kapak Fotoğrafı – Dmitry A. Mottl – Wikipedia

Bu yazı 287 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV