HÜRKUŞ Tüm Hakları İle TUSAŞ’ın

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından Savunma Sanayii ( SSM ) nezdinde Türk Hava Kuvvetlerinin ihityacına cevap verebilecek ve dünya pazarında bir yer edinebilecek eğitim uaçğının geliştirilmesi adına başlanan Hürkuş Projesi’nde 11 Temmuz 2016 tarihinde EASA  European Aviation Safety Agency ve SHGM Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünden CS23 gereklerine göre tip sertifikasının alınmasından sonra kabul sürecini başlatmıştı. Bu süre zarfında 1. prototip uçağın kabulü 14 Ekim 2016 tarihinde tamamlandı. Bu kabule göre uçağın tüm mülkiyet ve kullanım hakları TUAŞ’ın oldu. Aralık 2016 içinde ise ikinci prototip uçağın kabul faaliyeti planlanmaktadır.

Hürkuş Projesi kapsamında Tusaş İle SSM arasında 2006 Mart ayında yapılan sözleşme gereği 2 adet Uçar prototip uçak, 2 adet yapısal test uçağı ve uçaklarla ilgili döküman, yer destek araç ve gereçleri bakım parçalarının üretimi yapıldı.

Projeye göre Hürkuş-A aviyonik cihazlarının Hava Kuvvetleri’nin güncel eğitim ihtiyaçlarına göre değişimini içeren 2013 Aralık ayında yapılan Hürkuş-B projesi devam etmekte. Bu sözleşme gereği ilk uçağın 2018 yılında Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterine girmesi planlanmakta. Hürkuş-B sözleşmesi kapsamındaki Hürkuş-C tipi kavramsal tasrım çalışmalarıda devam etmektedir.

Kaynak TAI

Bu yazı 1366 kere okundu.
Etiketler:
haberler hürkuş
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV