Hüseyin Keskin: 3. Havalimanı 46 Havayolu Şirketi

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları

İstanbul’da yapımı devam eden 3. Havalimanı İGA İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Keskin açıklamalarda bulundu. Keskin yaptığı açıklamada ” Havadan ipekyolu kuracağız, 100 milyonlar klübüne bizde dahil olacağız” dedi.

Keskin açıklamasına yeni havalimanı’nın havalimanından başka teknoloji üssü olacağını şu anda 400 marka ile görüşmeler yapıldığını ekledi.

Ayrıca Türkiye’ye hiç uçamayan havayolu şirketleri ile de görüşmelerin devam ettiği bilgisini veren Keskin, 2018 yılında ilk etabın bitmesiyle havalimanının hizmete gireceğini belirtti. Ayrıca Türkiye’ye uçuşu olan 46 havayolu şirketi ile görüşmelerin de devam ettiği, hangi tip lounge istedikleri, hangi tip uçaklarla kaç kişi taşıyabilecekleri ve kaçuçakla operasyon yapabilecekleri bilgilerini aldık. Atatütrk Havalimanı’na inmesi mümkün olmayan uçakların da yeni havalimanına gelebileceğinin sinyalini veren başkan Keskin sözlerine ” Örneğin, ABD’den Atatürk Havalimanı’na sadece bir havayolu şirketi uçuyor. Afrika kıtasından kimse gelmiyor. Çin ve Hindistan’dan hiç uçan yok. Biz buralara yoğun bir pazarlama faaliyeti başlattık. Dünyanın her yerinden havayolu şirketlerinin firmalarını buraya getirmeyi planlıyoruz. Geçen hafta ABD’ye gittik. Devlet Hava Meydanları İşletmesi yetkilileriyle görüşmelerde bulunduk. Atlanta Havalimanı’nı inceledik.” diye devam etti.

Yeni havalimnanında duty free için ” Biliyorsunuz, Unifree ile dünyanın en büyük duty free anlaşmasını yaptık. Yeme-içme ihalesini TU’M kazandı. Birbirinden çarpıcı en az 400 tane dünya markası buraya gelecek. İnsanlar rahatlıkla yemek yiyip alışveriş yapabilecekler. Dünyada bir istatistik var. Yıllık 1 milyon kişi için havalimanının perakende bölümünde arz edilen metrekarenin 1.000 metrekare ve üzeri olması gerekiyor. Atatürk Havalimanı’nda bu oran 400 metrekare civarında.
Burada 1.450 metrekare alışveriş alanı arz edeceğiz.” açıklaması yapan Keskin, yeni havalimanı’ndaki yeniliklerden bazılarını da “Buraya gelenlerin datalarını toplayıp tasarımlarımızı ona göre oluşturacağız. Check-in süreçlerinde kuyruklar azalacak. 18 bin araçlık otoparkımız olacak. Arabayla geliyorsanız telefonunuza “Şu checkin adasına yakın otoparkta 3 boş yer var, isterseniz rezervasyon yaptırın” mesajı gelecek. Burası doğal bir hub olmanın ötesinde bir teknoloji üssü olacak. Türkiye’de hava kargoculuğunun da önü açılacak.

Kargo lojistik merkezinin kapasitesi 5.5 milyon ton. 36 tane uçak burada operasyon yapabilecek.” şeklinde açıkladı.

Keskin ayrıca yeni havalimanı için yer hizmeti şirketi kurup kurmayacakları hakkında sorulan soruya ise “Kanun bize hak veriyor, şu anda kurup kurmayacağımızı düşünüyoruz. Ekonomik getiriyi hesaplıyoruz, servis kalitesini getirmek için bir standart oluşturabilir miyiz diye de düşünüyoruz”

Kaynak Sabah Gazetesi

Bu yazı 2682 kere okundu.
Etiketler:
haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV