İki Farklı Uçak Aynı Uçuş Kodu İle Uçabilir mi?

Paylaş
 

Aynı Şirkete ait İki Farklı Uçak Aynı Uçuş Kodu ile Aynı Anda Uçabilir mi?

Bilindiği üzere havada uçak her uçan aracın tanımlanabilmesi için bir uçuş kodu veriliyor. Uçuş kodundaki sayılar ve harfler uçağın sefer yapacağı yeri yani havalimanını belirtir genellikle. Ancak aynı anda kullanıldığına daha önce hiç rastlamamıştım. Farklı zamanlarda aynı kod başka uçaklar tarafından da kullanılmakta. Bu bilinen birşey.

Bu gün flightradar24 sitesinde rastladığım ve benim gibi çoğu amatör havacılık meraklısının ilgisini çekip merak ettiği konuya denk geldim.

Türk Hava Yolları’na ait iki adet Airbus 330-232 tipi uçak ( TC-JIP ve TC-JIZ ) aynı uçuş kodu ile havadaydı. TK3999/THY3999 uçuş kodu ile Moskova Vnukovo – Antalya seferini yapıyordu. Uçaklardan biri Antalya’ya yaklaşırken diğeri İstanbul üzerindeydi.

Bu denk geldiğim olay radar hatası olarak ta bizlere yansımış olabilir. Konu hakkında bilgisi olanlardan havacılık meraklıları olarak bu konu hakkında açıklama beklemekle birlikte aynı uçuş kodunu aynı anda iki farklı uçağın uçuşunda  kullanılıp kullanılamayacağının bilgisinin cevabını da beklemekteyiz.

İşte o uçuş:

Bu yazı 2738 kere okundu.
 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

8 adet yorum var.

 1. Aviator dedi ki:

  call sign ları farklı görünüyor THY2LJ ve 3999

  • Goklerdeyiz Admin dedi ki:

   Evet sonradan farkettim bende. Ama Sefer noları aynı? O kafama takıldı. Birde bilginiz varmı acaba bu sefer noları neye göre belirleniyor. Örneğin bu konudaki 3999 kodu neyi anlatıyor?

   • Deniz dedi ki:

    Benim bildiğim teknik bir anlamı yok, tamamen keyfi. Mesela thy bir dönem selanik seferlerini ilk başlattığında sefer kodunu TK1881 olarak atamıştı

    • Goklerdeyiz Admin dedi ki:

     Mesela normal seferler 1 ile 2 ile başlarken charter seferler 3 ile kargolar ve test uçuşları 6 ileumre ve hac operasyon uçuşları 5 ile başlıyor. Bunları merak etmiştim. Bunlar keyfi değildir. Aradan çıkıyordur illaki ama bunların bir anlamının olduğunu düşünüyorum.

 2. Calisan dedi ki:

  Eger ucus duzenli olarak gerceklestiriliyorsa ve bir gun onceki ayni ucus bazi sebeplerden gerceklesmediyse ayni ucus numarasiyla 2 tane olmasi mumkun. Mesela Condor FRA-AYT-FRA seferi gecen sene ariza sebebiyle AYT’de kalmisti DE143 olarak ertesi gun ayni saatte 2 sefer gerceklesti dönüşünde.

  • Goklerdeyiz Admin dedi ki:

   Bilgi için çok teşekkür ederiz. Aynı sefer numarası olunca merak etmiştim. Eminim benim gibi merak eden çok meraklı vardır. Tekrar teşekkürler.

 3. Duygu dedi ki:

  Merhaba bişey öğrenmek istiyorum konuyla ilgili bi uçuş biletimiz var kodu misal 2340 12:30 aynı şirketten arkadaşım aynı kodlu uçaktan bilet aldı fakat saat 12:35 arada 5 dk var aynı havalimanından kalkıcak uçak. Her uçağın kodu ayrı olmuyor mu farklı uçaklar olabilme ihtimali varmı

  • Goklerdeyiz Admin dedi ki:

   Muhtemelen aynı uçak aradaki 5 dakikalık farkın sorun olmayacağını sanıyorum. Oda muhtemelen operasyonel sebeplerden kaynaklıdır. Ama dediğiniz gibi biletin üzerinde örneğin TK2340 yazıyorsa ikinizinde uçağı aynı uçak.

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV