İlk A321 Kargo Uçağı Test Uçuşlarına Başladı

Paylaş
 

İlk A321 Kargo Uçağı Test Uçuşlarına Başladı.

Kargo modeline çevrilen ve Airbus A321-231(P2F) modelini alan uçak sinagapur’un Seletar Havalimanı’ndan ilk test uçuşuna çıktı. Ekim ayında teslim edilmesi planlanan ve Avusturalya’lı Qantas havayolu şirketinin altmarkası olan Express Freighters şirketinde VH-ULD tescili ile çalışacak olan uçak daha önceleri ülkemiz havayolu şirketlerinden biri olan Onur Air şirketinde çalışmıştı.

Onur air şirketinde 2011 yılından 2016 yılına kadar Aviation Capital Group (ACG)  kira şirketinden kiralık olarak TC-OBJ tescili ile çalışan 22.3 yaşındaki uçak 2016 yılında Onur Air filosundan ayrılarak Vallair şirketine gitti. Şirket uçağı 2018 yılında D-ANJA tescili ile Elbe Flugzeugwerke (EFW) şirketine kargo modeline çevrilmesi için teslim etti. Kargo modeline çevirme işlemleri  biten uçak 30 Ağustos 2020 günü ilk test uçuşuna çıktı. Çeşitli hız ve irtifalarda test edilen uçak Ekim ayında teslim edilecek.

Airbus A321tipi uçağın kargo modeli Boeing 737 tipi kargo uçaklarından %50 daha fazla yük kapasitesine sahip. Boeing 737 tipi kargo uçağının kargo kapasitesi 23 tonken Airbus A321 tipi kargo uçağının ise kargo kapasitesinin yaklaşık 35 ton olacağı tahmin ediliyor.

İlk test uçuşuna çıkan uçağın yanında Qantas Freight ve Australia Post yazıları dikkatleri çekiyor.

 

Fotoğraf: Jun You

7yuV6B

Onur Air Uçağı Kargo Uçağı Oldu

Bu yazı 517 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV