İstanbul – New York Uçağının Çilesi

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları

28 Şubat 2017 tarihinde yapılan TK1/THY1 sefer sayılı İstanbul Atatürk Havalimanı – New York seferini yapan TC-LJD tescilli Boeing 777-3F2 tipi uçağın çilesi New York’a yaklaştığında başladı. Görüş şartlarının düşük olması sebebiyle 30 dakik  kadar bekleme yapan uçak iniş yapmak için New York Havalimanı’na yaklaşırken görüş şartlarının dahada kötüleşmesi yüzünden pas geçerek başka iniş denemesi yapmadan Phildelphia Havalimanı’na inişini gerçekleştirdi. Uçağın divert etmeden yaptığı bekleme ve pas geçtiği anın radar görüntüsü:

Phildelphia’ya inişini yapıp bir süre bekledikten sonra yakıtını alan uçak hava şartlarının normale dönmesinin ardından New York için tekrar havalandı ve New York – İstanbul Atatürk Havalimanı seferini yapmak için New York’a inişini yaptı.

Herşey bitti seferler normale döndü derken uçak TK12-THY12 sefer sayılı uçuşu ile New York – İstanbul Atatürk Havalimanı seferini yaparken bu kez İstanbul’a yaklaşırken İstanbul ve çevresindeki sis yüzünden bir süre havada bekleyen uçak görüş şartlarının kötüleşmesi sebebi ile tekrar başka meydana, bu kez İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na divert etti.  İstanbul’a yaklaşma esnasından uçağın bekleme yaptığı ve İzmir’e divert ettiği anın radar görüntüsü:

Uçak İzmir’e yaptığı sorunsuz inişin ardından yakıt ikmalini yaptı ve hava şartlarının tekrar düzelmesi için bir süre bekledikten sonra İstanbul Atatürk Havalimanı için tekrar havalandı. Uçağın çilesi halen bitmemişti ama. İstanbul’da tekrar kötüleşen hava şartları ve yoğunlaşan hava trafiği yüzünden uçak inişinden önce kısa bir süre daha havada bekletildikten sonra inişini yaptı. Uçağın nomalde İstanbul – New York – İstanbul olarak planlı olan uçuşu istenmeyen mucbir sebepler yüzünden İstanbul – New York – Phildelphia – New York – İzmir – İstanbul oldu.

Erhan Aydoğdu

Bu yazı 1370 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV