İşte Hürjet’in Kokpiti

Paylaş
 

Hürjet’in kokpiti nasıl?

Geçtiğimiz gün BURADA ilk kez sergileneceğinin haberini yaptığımız Hürjet’in kokpitinin fotoğrafları yayınlandı. Birebir aynısının  (mock-up) sergileneceği belirtilen prototip uçakta kokpitten kontrol edilebilen hareketli yüzeyler; motor, bazı itki ve uçuş sistemleri dışında hemen hemen bütün sistemler bulunuyor.

Ön tasarım sonrasında uçağa ilişkin çalışmalar detay tasarımla sürdürülecek. Uçuş testlerinin projenin 48’inci ayında başlaması ve Hürjet’in ilk uçuşunu 2023’te yapması planlanıyor.

Hürjet’in yer prototipi, 16-22 Temmuz’da gerçekleştirilecek dünyanın en önemli havacılık etkinliklerinden, İngiltere’deki Farnborough Uluslararası Havacılık Fuarı’nda ilk kez sergilenecek. Böylece Hürjet Projesi dünyaya tanıtılacak.

Fuarda dijital kamuflajlı olarak sergilenecek Hürjet’in kuyruğunda tarih boyunca Türk milletinin ve Türk Hava Kuvvetlerinin sembolü olan kartal figürü yer alacak. Hürjet’le birlikte TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen Hassas Güdüm Kiti-82, Kanatlı Güdüm Kiti, Türkiye’nin ilk milli hava füzeleri Gökdoğan ve Bozdoğan; ROKETSAN tarafından geliştirilen Teber Lazer Güdüm Kiti MK-81 ve MK-82, L-Umtas sergilenecek.

Bu yazı 1241 kere okundu.
Etiketler:
askeri haberler hürjet
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV