italyan Şirketten COVID-19 Salgınına Karşı Koltuk Tasarımı

Paylaş
 

italyan Şirketten COVID-19 Salgınına Karşı Koltuk Tasarımı.

Dünya genelinde hayatı olumsuz etkileyen ve tüm dünya ülkelerini etkisi altına alani binlerce kişinin ölümüne neden olan Cornavirüs – Kornavirüs ( COVID-19) salgının ne kadar daha süreceğine dair pek çok tahmin yapılıyor, ancak doğal olarak doğrudan sürecin içerisinde yer alan yetkililerin ve doktorların bile bu konuda kesin bir fikirleri yok. İçinde bulunmuş olduğumuz süreç uzadıkça da bazı şirketler, faaliyetlerine normal bir şekilde devam edebilmek için salgının bitmesini beklemek yerine, mevcut hizmetlerini salgına uygun hale getirmek amacıyla çalışmalara başladılar. Bu şirketlerden biri de italyan şirket Avio Interiors. Şirket genelde hava araçlarının iç dizaynını yapmakta.

Futurism’in paylaştığı habere göre, İtalyan tasarım şirketi Avio Interiors, salgın sonrası bir dünyada, uçaklardaki yolcuların daha güvenli bir şekilde seyahat etmelerini sağlayabilecek iki uçak koltuğu tasarım konseptini paylaştı.

Tasarım şirketinin internet sitesinde yer alan bilgilere göre, “Glassafe” adı verilen ilk tasarım konsepti, yan yana olan koltuklarda oturan yolcular arasındaki yakınlığı daha güvenli hale getirmek için mevcut koltuklara monte edilebilen saydam bir bölmeyi kapsıyor. Göğüs ve kafa hizasını çevreleyen bu saydam bölmenin yolcuların hava yoluyla temaslarını ve etkileşimlerini en az indirerek ya da engelleyerek virüsün bulaşma olasılığını azaltabileceği ifade ediliyor.

Şirketin internet sitesinde paylaşılan ve “Janus Seat” adı verilen diğer koltuk tasarımı konsepti ise aynı Glassafe konseptinde olduğu gibi her bir koltuğa monte edilen saydam bölmelerin yanı sıra, yan yana olan koltukların ters yönlere bakması temeline dayanıyor.

Ancak Glassafe konseptindekinin aksine, bu tasarımdaki saydam bölmeler, sadece göğüs ve kafa hizasını değil, tüm üst vücudu çevreliyor. Ve yine Glassafe konseptindekinden farklı olarak Janus Seat, koltukların yönlerinin değiştirilmesini gerektirdiği için mevcut uçak koltuklarına kolayca uygulanabilecek bir tasarım konsepti değil.

 

Bu yazı 542 kere okundu.
Etiketler:
haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV