Jandarma’nın Polonya’da Üretilen Sikorsky’leri İstanbul’da

Paylaş
 

Jandarma’ya ait SP-YVN kodlu S-70i Black Hawk, Polonya’da 19 Ekim tarihinde uçuş gerçekleştirirken görüntülenmişti.. Polonya merkezli PZL Mielec firması tarafından üretilen S-70i’den 2 adet alınacak.

Bu acil alımın yanı sıra TUHP programı (Turkish Utility Helicopter Programme-Türk Hizmet Helikopteri Programı) kapsamında 2014 yılında 109 adet sipariş verilmişti. TAİ’nin üretimini gerçekleştireceği helikopterler ülkemizin pek çok kurumuna dağıtılacak.

Türk Kara Kuvvetleri’ne 20, Türk Özel Kuvvetleri’ne SAR/CSAR platformlu 11, Türk Hava Kuvvetleri’ne SAR/CSAR platformlu 6, Milli İstihbarat Teşkilatı’na (MİT) ELINT/SIGINT platformlu 2, Jandarma’ya SAR/CSAR /ARH platformlu 30, Emniyet Genel Müdürlüğü’ne 20 adet S-70 üretilecek.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı içinde 20 adet üretilecek olan S-70’lerin büyük bir bölümünün üretimi ve testleri Türkiye’de gerçekleşecek.

Helikopterlerden iki tanesi SP-YVN ve SP-YVM tescilli Jandarma Sikorsky helikopterleri İstanbul Boağzı üzerinde uçarken flightrada24 sitesinde görüntülendi. Bulgaristan’ın Burgaz Havalimanı’ndan havalanan helikopterler İStanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na iniyorlar.

 

 

Bu yazı 1588 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV