Kabin Amiri 1.5 Aylık Bebeğin Hayatını Kurtardı

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları

Türk Hava Yolları’nın 16 Aralık 2016 tarihinde yapılan TK2966 sefer sayılı İstanbul Atatürk Havalimanı – Şırnak seferinde sıradışı bir durum yaşandı.

Sefer sırasında yolculardan biri bebeğinin rahatsızlık geçirdiğinden şüphelenerek kabin ekibinden yardım istedi. Yapılan anonsla uçakta doktor olmadığı anlaşılınca kabin ekibinden Amir Serhat Tokat bebeğe müdahale etti. Yapılan müdahalede bebeğin soluk borusunun tıkandığı ve nefes almadığı görülünce Tokat bebeğe Heimlich manevrası adı verilen yöntemle bebeğin sırtına vurarak nefes almasını ve hayata dönmesini sağladı. Bebeği hayata döndüren kabin amiri Serhat Tokat yolculardan büyük alkış aldı.

Tokat o anları şöyle anlattı: “İstanbul – Şırnak seferimizde bir yolcu bebeğiyle ilgili olağanüstü bir durum yaşadığını iletince bebeği kontrol ettiğimde sağlıklı nefes alamadığını farkettim. Olayın bebeği annesi emzirirken geldiğini tahmin ettim. Uçakta doktor olmadığı anlaşılınca kendilerine daha rahat etmeleri için arka tarafa gelmelerini rica ettim. Arka tarafa gidince bebeğin solunumunu tekrar kontrol ettim. Kaptanımızın ve  bebeğin annesinin izni dahilinde ağız içi kontrolünü yapıp Heimlich manevrası ile bebeğin sırtına bir kaç kez vurduğumda ağzından sıvılar geldiğini görünce vurmaya devam ettim. 3-4 vuruştan sonra bebek ağlamaya ve gözlerini açıp nefes almaya başladı. Bebeği olaydan dolayı çok korkan annesine teslim ettik ve uçuş boyunca gözlemledik. Annesi de bize teşekkür etti.” ifadelerini kullandı.

8 yıldır Türk Hava Yolları’nda çalışan Serhat Tokat bir bebeğin hayatını kurtarmanın tarif edilmez büyük bir duygu olduğunu kendilerine güveni ve aldıkları eğitimin bu şekilde meyvesini almanın tarif edilemez olduğunu da sözlerine ekledi.

Heimlich Manevrası

Bu yazı 1273 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV