Kara Tehlike – Vecihi Hürkuş Beyaz Perdede

Paylaş
 

VECİHİ HÜRKUŞ BEYAZ PERDEDE

Kara Tehlike – Vecihi Hürkuş Filmi ne zaman gösterime girecek? Kara Tehlike filmi yayınlandı mı? Kara Tehlike yayın tarihi

Hürkuş’un beyaz perde yolculuğu başladı. Türk havacılık tarihine adını altın harflerle yazdıran Vecihi Hürkuş, yerli uçak çalışmaları yaparak ülkemizin ve Türk havacılığının gelişmesini amaçlayan idealist bir pilottu. Ancak hazırladığı projeler sürekli birtakım bahaneler öne sürülerek reddedildi.

Hürkuş yaşadığı süre boyunca önüne engeller koyulmasına rağmen mücadele ederek projeler geliştirdi ve saygıyla anılması gereken bir kişi olarak tarihin tozlu sayfalarında yer aldı. Vecihi Hürkuş’un hak ettiği değeri göremediğini ve hakkında yeteri kadar çalışma yapılmadığını düşünen sinema sevdalısı gençler Hürkuş’un hayatını beyaz perdeye taşımak için kolları sıvadı. Halit Kul tarafından kaleme alınan Hürkuş’un hayatı bir kısa filme dönüştürülüyor. Kara Tehlike adlı bu projeye kitlesel fonlama sitesi olan Fongogo üzerinden destek olabilirsiniz.

NEDEN KARA TEHLİKE?

I. Dünya Savaşı sırasında Rus uçaklarına geçit vermeyen Hürkuş’a Ruslar tarafından Kara Tehlike diye lakap takılmış. Projeyi geliştiren gençler de Hürkuş’un hayatının anlatıldığı bu kısa filme Kara Tehlike adını verdi.

GENÇLER NE DİYOR?

Kara Tehlike kısa film projesini hayata geçirerek yeterli destek ve motivasyonu bulamayan Türk gençliğine ilham kaynağı olmak istiyoruz. Hak ettiği değeri göremeyen Hürkuş’un hatırlanmasını ve daha iyi anlaşılmasını istiyoruz. Filmimizin tanıtım süreci devam ediyor ve Hürkuş’un beyaz perde yolculuğunda desteğinize ihtiyacımız var. Fongogo üzerinden başlattığımız bağış kampanyasına katılarak bizlere bu yolda destek olabilir ve yalnız olmadığımızı gösterebilirsiniz. Yapacağınız bağış tutarına göre de Fongogo üzerinden belirlediğimiz hediyelerin sahibi olacaksınız.

HÜRKUŞ’UN 125. DOĞUM GÜNÜNE ÖZEL ETKİNLİK

Hürkuş’un ölüm yıldönümünde başlayan süreç 125. doğum gününde son bulacak. Vecihi Hürkuş 6 Ocak 1896′ da dünyaya geldi ve 16 temmuz 1969’da hayata gözlerini yumdu. Projeyi geliştiren gençler bu tarihlere sadık kalarak kısa filmin yapım sürecini planladı. 16 Temmuz 2020’de sosyal medya üzerinden başlatılan destek kampanyası 12 Eylül’de son bulacak ve filmin çekimleri tamamlandıktan sonra Hürkuş’un 125. Yaş günü olan 6 Ocak 2021’de filmin galası yapılacak. Vecihi Hürkuş Kimdir? Tophane Sanat Okulu Güzel Sanatlar bölümünde eğitim gören Vecihi Hürkuş, aynı zamanda gönüllü olarak Balkan Savaşı’na katılmıştır. Diğer yandan 1. Dünya Savaşı’nda Bağdat cephesine giderek burada uçak mühendisi olarak önemli görevlerde bulunmuştur. Özellikle 1917 yılında Kafkas cephesinde bulunduğu sırada bir Rus uçağına düşürerek, ‘Düşman uçağını düşüren ilk Türk pilotu’ unvanını elde etmiştir. Üstelik bu savaşta yaralanmak suretiyle yakalanmasına rağmen kaçarak yeniden yurda dönmüştür. Vecihi Hürkuş ayrıca başarılı keşif uçuşları yapmasıyla da bilinmektedir. Keşif uçuşu yaptığı sırada bir Yunan düşman uçağı düşürmüş ve İzmir havaalanına inmek suretiyle bu bölgeyi kurtarmıştır. Bu başarıları ile beraber 3 ayrı tasdikname kazanması ile beraber İstiklal Madalyası ile de ödüllendirilmiştir. Türk havacılık dünyasının en önemli ismi olarak öne çıkan Vecihi Hürkuş, aynı zamanda ülkenin ilk uçağını yapan isimdir. 28 Ocak 1925 yılında başladığı çalışmalar ile beraber başarılı bir şekilde uçağı tamamlamıştır. Özellikle Edirne’ye kaza ile düşen bir düşman uçağına isminin verilmesi sebebiyle, uçak yapma fikri ilk bu zaman aklına gelmiştir. Yeni aldığı ve gerçekleştirdiği ilk Türk uçağının ismi, ‘Vecihi K VI’ olmuştur. Daha sonra Mustafa Kemal Atatürk’ün yönlendirmesi ile beraber Türkiye Tayyare Cemiyeti’ne (TTC) katılan Vecihi Hürkuş, 1931 senesinde Türkiye turunu kurum adına gerçekleştirmiştir. Aynı zamanda Vecihi Hürkuş 21 Nisan 1932 senesinde Sivil Tayyare Mektebini kuran kişidir. Özellikle Türkiye’nin ilk sivil hava yolu şirketi olarak bilinen Hürkuş Hava Yolları’nı 29 Kasım 1954 tarihinde kurarak çok önemli bir kuruma imza attı. Özellikle burada Türk Hava Yolları’nın elden çıkardığı uçakları alarak tamirini gerçekleştirdi ve hayata kazandırdı. Hayatının son yıllarında maddi sıkıntılar yaşayan Vecihi Hürkuş, geçirdiği beyin kanaması nedeniyle 16 Temmuz 1969 senesinde Gülhane Askeri Tıp Hastanesi’nde hayatını kaybetti.

Bu yazı 2663 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV