Karadeniz’deki Mayınlar Havadan Aranıyor

Paylaş
 

Karadeniz’deki mayınlar  nasıl aranıyor? Karadeniz’de kaç tane mayın var? Karadeniz’de mayın var mı? Uçakla mayın araması yapılır mı? Havadan mayın araması nasıl yapılır? Mayın arama uçağı.

Geçtiğimiz günlerde Rusya – Ukrayna savaşı nedeni ile Karadeniz’e serilen deniz mayınlarının ( sayıları 40 ya da 400 arasında olduğu söylenmekte net bir sayı henüz bildirilmedi) bağlı oldukları yerlerden koparak başıboş bir şekilde Karadeniz’de dolaştığı ve kıyılarımıza doğru gelebilecek mayınlar olduğu basın kanallarında yayınlanmıştı. Hatta bu yüzden İstanbul boğazı gemilerin geçişlerine bir süre kapatıldı.

26 Mart 2022 günü İstanbul Boğazı Karadeniz girişinde ticari bir gemi kaptanının farkettiği mayın benzeri cisim için Deniz Kuvvetleri, Sahil Güvenlik gibi birimler tüm birimleri ile teyakkuz durumuna geçti. Türk Deniz Kuvvetleri ve Sahil Güvenlik kurumlarına bağlı yüzer ve uçar unsurlar Karadeniz yüzeyinde yüzer mayın arama görevini icra ediyorlar.

Deniz Kuvvetleri’ne bağlı Sikorsky tipi helikopterler ve yine Deniz Kuvvetleri’ne ait CASA CN-235 MPA tipi uçaklar halen bölgede olası mayın tehdidine karşı uçuşlar yapmakta.

Bu yazı 594 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV